Jesteś mamą? Wygospodaruj czas na swoją pasję i przyjemności

Opieka nad maleństwem nie jest łatwa – jako mama masz tego świadomość. Czy wiesz jednak, że od wygospodarowania czasu dla siebie zależy Twoje samopoczucie? Szczęśliwa mama, to szczęśliwe dziecko. Poznaj kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci znaleźć czas na swoje hobby lub odpoczynek.

Z dzieckiem jest inaczej

Jako mama z pewnością masz na uwadze przede wszystkim dobro swojego dziecka. Pierwsze miesiące po porodzie to czas zarezerwowany głównie dla maleństwa. Gdy jednak dziecko zdrowo się rozwija i wypracowaliście stałe pory karmienia, czas pomyśleć o sobie. Dlaczego? Odpoczywając, zregenerujesz siły i będziesz mogła dalej opiekować się maluszkiem. Może też brakować Ci hobby, któremu dotychczasowo poświęcałaś czas, np. bieganiu – to nic złego. Nie obwiniaj się o to, nie uważaj się za wyrodną matkę, ale po prostu wygospodaruj czas dla siebie.

Warto poprosić o pomoc

Jak znaleźć czas dla siebie? Z pewnością nie jest to proste, ale nie jest też niemożliwe. Wiele zależy od tego, czy masz wsparcie najbliższych. Jeżeli ojciec dziecka może się nim zaopiekować np. przez godzinę lub dwie, to wystarczy, że wspomożesz go w pierwszych dniach, aby wiedział, jak radzić sobie w każdej sytuacji. Dotyczy to również innych bliskich Ci osób, np. Twojej mamy. Nie każda jednak kobieta ma wsparcie w postaci najbliższych. Co w sytuacji, gdy nie masz zostawić z kim dziecka? Wówczas warto skorzystać z pomocy profesjonalnej niani.

Pozostawienie dziecka z zupełnie obcą osobą z pewnością nie przyjdzie Ci łatwo. Możesz jednak zrobić wiele, aby mieć pewność, że Twoje maleństwo jest pod dobrą opieką. Z pomocą przychodzą serwisy, na których znajdziesz m.in. nianie z referencjami od poprzednich pracodawców. Mieszkasz z Warszawie lub Krakowie? Znalezienie opiekunki w dużym mieście nie powinno Ci sprawić kłopotu – niania w Warszawie to jeden z popularniejszych zawodów.

Taktyka małych kroczków

Twoje dziecko rośnie, a z czasem będzie potrzebować coraz mniej Twojej pomocy. Proces ten jednak odbywa się w czasie – możesz się do niego przygotować. Tę samą taktykę powinnaś zastosować, wygospodarowując czas dla siebie. Na początek z powodzeniem wystarczy kwadrans spędzony na malowaniu obrazów, szyciu, bieganiu czy czytaniu książki. Z czasem możesz spędzać nad hobby coraz więcej czasu – pół godziny, godzinę czy nawet dwie, i to bez wyrzutów sumienia, że zaniedbujesz dziecko.

Z początku, gdy będziesz miała dla siebie niewiele czasu, postaraj się przede wszystkim odpoczywać. Może relaksująca kąpiel lub szybka wizyta u kosmetyczki? To pozwoli Ci poczuć się kobieco, a zadbana poczujesz się również pewniejsza.

Taktyka małych kroków sprawdzi się także wówczas, gdy będziesz chciał wrócić do pracy. Gdy na długo przed końcem urlopu macierzyńskiego zadbasz o czas dla siebie i nie będziesz czyniła sobie wyrzutów, że zostawiasz dziecko pod opieką innej osoby, łatwiej będzie Ci powrócić do zawodowych obowiązków. Mając wokół siebie sprawdzoną nianię, będziesz spokojniejsza.

O czym pamiętać?

Przede wszystkim wykorzystaj czas tu i teraz. Wiele kobiet spycha swoje potrzeby samorealizacji, łudząc się, że nadejdzie lepszy moment na zadbanie o siebie. To założenie jest błędne. Im dłużej nie będziesz miała styczności z tym, co lubisz, tym będzie Ci trudniej – możesz np. czuć rozgoryczenie lub po prostu być zmęczona ciągłą opieką nad maluszkiem. Zaakceptuj sytuację, w której się znalazłaś i wykorzystaj czas, który masz.

Zajmujesz się hobby, ale myślami jesteś przy maluszku? To naturalne, nie obwiniaj się. Prędzej czy później nadejdzie dzień, w którym będziesz musiała powierzyć dziecko pod opiekę osób trzecich. Teraz masz jednak komfort – możesz odpoczywać lub np. czytać w pokoju obok dziecka.

Przede wszystkim pamiętaj, że szczęśliwa mama to zadowolone dziecko. A chcesz aby Twoje dziecko było radosne i dobrze się rozwijało, prawda?

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz