Zdrowy uśmiech Twojego dziecka: pielęgnacja zębów mlecznych

Zęby mleczne są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego są też bardziej podatne na próchnicę. Właściwa pielęgnacja zębów mlecznych pozwoli uniknąć dziecku nieprzyjemnego leczenia ubytków, a także przygotuje miejsce na zdrowe zęby stałe.

Zdrowie zębów zależy od czynników genetycznych, ale także od diety dziecka i właściwej pielęgnacji mleczaków. Jak zadbać o dziecięce ząbki, aby jak najbardziej obniżyć ryzyko zaatakowania ich przez próchnicę?

Zanim ząbki się pojawią…

Bakterie wywołujące próchnicę są obecne w jamie ustnej jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Dlatego o higienę jamy ustnej malucha należy dbać już w pierwszych tygodniach jego życia. Dziąsła dziecka warto przemywać nawiniętym na palec jałowym gazikiem nasączonym wodą lub naparem z rumianku. To szczególnie ważne w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, u których rozwinąć się może tzw. „próchnica butelkowa”. Wyjątkową troską należy też otoczyć ząbki, które dopiero przebiły się przez dziąsła. Są one podatne na atak próchnicy. Pierwsze ząbki myjemy podobnie jak dziąsła – gazikiem. Należy przecierać je bardzo dokładnie, od strony policzków i języka. 

Pierwsza pasta i pierwsza szczoteczka 

Już od 6. miesiąca życia dziecka można zacząć myć młode ząbki pastą. Nie może to być pasta z fluorem. Na rynku dostępne są pasty z ksylitolem i żelem krzemowym o niskiej ścieralności (RDA ok. 25), można też stosować bezfluorowe pasty naturalne czy pasty domowej roboty. Ząbki można myć przy pomocy silikonowej szczoteczki w formie nakładki na palec. Pierwszą „prawdziwą” szczoteczkę można wprowadzić, gdy dziecko skończy roczek. Od razu przyzwyczajmy dziecko do mycia zębów dwa razy dziennie. Pierwsza szczoteczka powinna mieć wygodną do trzymania rączkę i miękkie włosie, zaokrąglone na końcach. Warto myć zęby wspólnie – dziecko chętnie naśladuje rodziców, w ten sposób może więc najłatwiej przyswoić ten zwyczaj.

Siekacze i kły należy myć ruchami „góra – dół”, zęby trzonowe i powierzchnie boczne zębów – ruchami poziomymi, natomiast zewnętrzne powierzchnie zębów oraz miejsca zetknięcia zębów z dziąsłami – ruchami okrężnymi. Dziecko powinno czyścić także język (ruchami wymiatającymi), na którym gromadzą się bakterie, oraz policzki.

Dzieci w wieku do 6 lat nie powinny myć zębów pastą z fluorem. Powyżej 6 lat dziecko może już myć zęby pastą dla dorosłych (początkowo powinna być to ilość wielkości ziarna grochu). Do wyboru mamy pasty dla najmłodszych oparte na składnikach ziołowych, krzemionce czy ksylitolu, jak również pasty zawierające naturalny fluor. Warto wyrobić w kilkulatkach także nawyk używania nici dentystycznej.

Dieta – ważny element pielęgnacji zębów

Szkliwo zębów niszczone jest przede wszystkim przez cukier. Zdrowie zębów jest więc kolejnym powodem, dla którego nie należy podawać niemowlętom i małym dzieciom słodkich przekąsek. Szkliwo staje się miękkie również pod wpływem kwaśnych owoców czy soków owocowych. W tym wypadku warto wyrobić w dziecku nawyk płukania buzi wodą po zjedzeniu owoców (a najlepiej po każdym posiłku!). Nie należy szczotkować zębów po zjedzeniu kwaśnych produktów – trzeba odczekać z tym pół godziny.

Aby zęby były zdrowe, a szkliwo mocne, należy zadbać też o odpowiednią dietę dziecka. Niekorzystnie na zęby wpływa zwłaszcza niedobór witaminy D, wapnia, fosforu, witaminy C oraz niedobór witaminy A. Wapń to budulec zębów. Do jego źródeł należą nabiał, brązowy ryż, fasola, zielone warzywa, łosoś, sardynki. Fosfor i witamina D wspomagają prawidłowe działanie i wchłanianie się wapnia. Witamina C oraz witamina A odpowiadają za dobry stan przyzębia. Niedoborom witamin istotnych dla dobrej kondycji zębów należy zapobiegać poprzez urozmaiconą dietę, a uzupełniać te cenne składniki warto, podając dziecku preparaty witaminowe. Niemowlęta otrzymują suplementy w postaci kropli, starsze dzieci mogą dostawać witaminy w innych formach, np. żelków czy napoju musującego od firmy Visolvit.

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz