Tanie zakupy spożywcze

Oprócz liczenia, analizowania cen, dokonywania AGD zakupów przez Internet -> najtaniej w neonetoraz niekupowanie niepotrzebnych artykułów spozywczych istnieje jeszcze wiele sposobów na oszczędne zakupy.

Według ONZ ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w 2015r. ceny produktów żywnościowych uległy zmniejszeniu, co spowodowane jest spowolnieniem gospodarczym oraz wysoką podażą żywności. W Polsce przewiduje się jednak wzrost cen żywności nawet do 5% w ciągu roku. Uwarunkowane jest to warunkami atmosferycznymi- mrozami, suszą i powodziami. Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej, embarga rosyjskie oraz wprowadzenie podatku w hipermarketach mogą również wpłynąć na zwiększenie cen żywności w Polsce.

Aktualne, średnie ceny podstawowych produktów żywnościowych na rynku polskim:

  • Chleb- 2,60 zł/ sztuka
  • Masło- 3,99 zł/ 200g
  • Jajka - 5, 00 zł/ 10 sztuk
  • Wędlina - 25 zł/ 1kg
  • Ser żółty - 20 zł/ 1 kg
  • Mleko - 2,40 zł/ 1 litr
  • Ziemniaki - 1,20 zł/ 1 kg
  • Woda mineralna - 1,50 zł/ 1,5 litr
  • Cukier - 2,50 zł/1 kg

 
Produkty spożywcze są podstawowymi i koniecznymi potrzebami w każdym domu. Sprawdź: Aktualne promocje i kody rabatowy. Codzienne zakupy dla całej rodziny mogą jednak wiązać się z wysokimi kosztami. Dzięki przestrzeganiu kilku zasad można zaoszczędzić pieniądze podczas zakupów spożywczych, nie odmawiając sobie ilości kupowanej żywności a także rodzajów żywności - wyszukanej i droższej (np. owoce goi, ksylitol)

Poniżej 10 sposobów na tańsze zakupy:

1. Sporządź listę potrzebnych produktów i podczas zakupów wybieraj tylko artykuły, które na się na niej znajdują. 


2. Dokonuj zakupów przez Internet. Trzymanie się listy zakupów, czas na zastanowienie i wybór oraz możliwość porównania cen pozwolą na dokonanie zakupów w najniższej cenie. Sklepy internetowe (min. Alma, Tesco, Auchan) oferują również dowóz zamówionych zakupów do domu (w zależności od wartości zakupów, dostawa produktów może być darmowa). Zamówione produkty można też odebrać w sieci samoobsługowych punktów dostawy. Dodatkowymi zaletami zakupów internetowych jest zaoszczędzenie czasu oraz sił.

3. Szukaj inspiracji w Internecie. Znalezienie dań, które opierają się na tańszych produktach (np. dania wegetariańskie) pozwoli zaoszczędzić pieniądze, nie rezygnując ze smacznych i pomysłowych potraw. Zamiast dań z drogim mięsem, przyrządzić można makaron z suszonymi pomidorami, serem feta i szpinakiem. 

4. Kupuj rzadko, ale w dużych ilościach.  Sugeruj się masą netto produktu, a podczas porównywania cen zwracaj uwagę na cenę za 100 gramow produktu.

5. Analizuj ceny w różnych sklepach. Podczas zakupów przez Internet użyj porównywarek cen. 

6. Używaj programów oszczędnościowych i lojalnościowych. Sieci handlowe oferują programy, które uprawniają do zniżek, bonusów oraz prezentów za zebrane podczas zakupów punkty.

7.Kupuj artykuły marek własnych sklepów. Produkty własne nie ustępują jakością produktom markowym. Produkty suche mają dłuższy termin ważności, dzięki czemu mogą być dłużej przechowywane.

8. Patrz na datę ważności produktów. Kupując artykuły z krótkim terminem ważności wzrasta ryzyko niespożycia produktów oraz ich wyrzucenia. 

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz