Dlaczego lubimy czytać książki?

Choć w obecnych czasach panuje przekonanie, że coraz mniej Polaków czyta książki, to jednak na rynku wydawniczym wiele pozycji bardzo dobrze się sprzedaje. Wielu z nas lubi czytać i często sięga po książkę. Czytanie przenosi nas w inny świat, w inną rzeczywistość, pozwala zapomnieć o codziennych problemach, oderwać się od szarej rzeczywistości, zagłębić się w problemy bohaterów.

Często historie opisane w książkach są tak wciągające, że ciężko się od nich oderwać. Czytanie rozwija wyobraźnię, zmusza nas do myślenia, do refleksji nad tym, co przydarza się opisanym postaciom, nad radościami i trudnościami, które ich spotykają. Jest sposobem na poznanie świata. Dla wielu z nas czytanie jest potrzebą, dla innych to najlepszy sposób na relaks. Czytanie poszerza wiedzę, zwiększa zasób naszego słownictwa, dlatego bardzo ważne jest, by po książki często sięgały dzieci.

Co najczęściej czytamy?

Na rynku wydawniczym znajdziemy wiele różnorodnych pozycji, spośród których każdy może wybrać coś dla siebie, coś, co tematycznie odpowiada jego upodobaniom i co sprawi, że czytanie będzie prawdziwą przyjemnością. W zależności od własnych zainteresowań i upodobań niektórzy z nas chętnie czytają literaturę piękną, inni powieści przygodowe, jeszcze inni literaturę faktu, powieści historyczne, popularnonaukowe, fantastykę, romanse, dramaty, kryminały, autobiografie, itp. Wielu z nas wybiera też książki w zależności od swego nastroju.

Niektórzy z nas wolą czytać książki tematyczne, psychologiczne, chętnie sięgamy także po różnego rodzaju poradniki, np. o zdrowym trybie życia, zdrowym odżywianiu, urodzie, poradniki dotyczące różnych dziedzin życia, poradniki motywacyjne, wspierające rozwój osobisty, itp.

W ostatnich latach wielu Polaków coraz chętniej sięga po książki w wersji elektronicznej (e-booki). Ich czytanie dla wielu z nas, a zwłaszcza dla młodych czytelników jest znacznie wygodniejsze niż czytanie książek tradycyjnych. Z każdym rokiem wzrasta dostępność poszczególnych tytułów w wersji elektronicznej.

Księgarnie internetowe

Z każdym rokiem coraz więcej Polaków korzysta też z księgarni internetowych. Zakupy w takich księgarniach to duża wygoda. Bez wychodzenia z domu możemy wyszukać pozycje, które nas interesują. Przesyłkę otrzymujemy prosto pod wskazany adres. Oferty księgarni internetowych zazwyczaj są o wiele szersze niż oferty księgarni tradycyjnych. Stali klienci mogą liczyć na specjalne rabaty.  

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz