Metody antykoncepcji - którą wybrać?

Dzisiaj coraz więcej par decyduje się na pójście w dalszy etap związku - uprawianie miłości, co jednak prowadzi do tego, że wiele kobiet boi się, że zajdzie w ciążę, mimo iż nie są na to gotowe, bo są za młode, pragną się jeszcze wyszaleć lub nie są pewne, czy chcą z danym partnerem spędzić resztę życia. Aby pozbyć się tego strachu warto korzystać z różnych metod antykoncepcyjnych, zapobiegających zajściu w ciążę. Do wyboru mamy kilka metod antykoncepcji: metoda naturalna, metoda hormonalna, metoda mechaniczna oraz metoda chemiczna. Czytając ten artykuł dowiesz się, która z nich będzie dla Ciebie najlepsza.

Metoda mechaniczna 

Najbardziej popularna - metoda mechaniczna polega na uniemożliwianiu plemnikom dostanie się do komórki jajowej za pomocą fizycznej bariery. Znane są tutaj przede wszystkim prezerwatywy, których dodatkową zaletą jest ochrona przed zarażeniem się chorobami wenerycznymi przenoszonymi drogą płciową. Używając ich należy pamiętać, iż nadają się one jedynie do jednorazowego użytku. Do metody mechanicznej zalicza się również używanie kapturków naszyjkowych i błon dopochwowych, które nie są już tak skuteczne jak prezerwatywy. Możliwe do wykorzystania są także zakładane przez ginekologa wkładki domaciczne, które są niezwykle skuteczne i długotrwałe. 

Metoda hormonalna 

Metoda hormonalna stosowana wyłącznie u kobiet polega na dostarczaniu organizmowi hormonów, zapobiegających owulacji i zapłodnieniu. Do metody hormonalnej zaliczane są między innymi tabletki koncepcyjne o bardzo wysokiej skuteczności, plastry antykoncepcyjne, które zmieniać trzeba co 7 dni (w trakcie ich stosowania do organizmu kobiety wchłaniana jest stała dawka leku). Istnieje również lek zwany “pigułką dzień po”, który to stosowany jest jako antykoncepcja awaryjna, jedynie w wyjątkowych sytuacjach, gdyż niesie ze sobą wiele negatywnych skutków dla organizmu. 

Metoda naturalna 

Metoda naturalna polega ona na kontrolowaniu, które dni dla kobiety są płodne i unikaniu odbywania stosunku w tym czasie. Aby to określić, należy zbadać trzy parametry, takie jak temperatura ciała, obserwacja śluzu szyjkowego oraz określenie dnia cyklu za pomocą kalendarzyka. Inną metodą naturalną jest stosunek przerywany, który jednak znany jest ze swej nieskuteczności. Sposób ten polega na wyjściu członka z pochwy przed wytryskiem, co jednak nie działa zbyt dobrze, gdyż nasienie w znikomych ilościach znajduje się również w preejakulacie, który podczas stosunku dostaje się do pochwy. 

Metoda chemiczna 

Do metody chemicznej zaliczamy preparaty plemnikobójcze, które ograniczają żywotność plemników, dzięki czemu nie docierają one do komórki jajowej. Niestety jest to niezbyt skuteczny środek antykoncepcji, dlatego też nie jest zalecany. 

Wybierając metodę antykoncepcji należy się kierować nie tylko jej skutecznością, ale również wpływem na nasze zdrowie, gdyż nie wszystkie są pod tym względem bezpieczne. Stosując środki antykoncepcji powinniśmy mieć na uwadze również to, że żaden z nich nie daje całkowitej pewności, iż stosunek nie doprowadzi do zajścia w ciążę. Najlepiej wybrać taki, który też nie umniejsza przyjemności, jaką niesie ze sobą odbywanie stosunku. Aby zwiększyć doznania podczas seksu, warto zaopatrzyć się w przeróżne gadżety erotyczne, które znaleźć i zamówić można na sklepie internetowym sex shop online.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz