Przyczyny bólu podczas stosunku

Ból podczas stosunku płciowego to zjawisko często występujące u dużego grona kobiet. Jednakże kobiety aktywne seksualnie wstydzą się poruszać tą intymną kwestię. Główną przyczyną takiego postępowania jest zażenowanie i obawa przed narażeniem się na śmieszność. Niejednokrotnie zdarza się także, że kobiety najzwyczajniej nie wierzą i nie wiedzą, że tego dyskomfortu można się pozbyć poprzez odpowiednie leczenie.

Bolesność podczas stosunku dotyka aż 13% kobiet. Najczęściej występujące zaburzenia seksualne odpowiedzialne za tą dolegliwość to pochwica oraz dyspareunia.

Pochwica przejawia się skurczem mięśni zewnętrznych części pochwy. Ma on charakter mimowolny oraz w znacznym stopniu utrudnia penetrację. Główne znacznie ma tu podłoże psychologiczne. Dolegliwość ta może być również spowodowana przechodzeniem menopauzy lub być wynikiem operacyjnego leczenia nietrzymania moczu.

Z kolei dyspareunia objawia się nawracającym bólem przed stosunkiem, w trakcie jego trwania oraz tuż po zakończeniu penetracji seksualnej. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca znane. Mogą mieć charakter psychogenny lub też być wynikiem konkretnych dolegliwości fizycznych.

Ból podczas stosunku

Ogromne znaczenie przy występowaniu dyskomfortu w trakcie zbliżeń fizycznych mają takie czynniki jak:

- spadek atrakcyjności fizycznej,

- zanik pewności i wiary w siebie,

- podatność na stres,

- predyspozycje do stanów depresyjnych.

Występowanie dyspareunii może być również spowodowane zmianą elastyczności pochwy oraz suchość narządu. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia stężenia estrogenów w kobiecym organizmie.

Wszystkie wyżej analizowane przypadki mogą być także spowodowane cukrzycą i czynnikami psychologicznymi związanymi z tą uciążliwą chorobą. Zaburzenia pożycia seksualnego mają wówczas ścisły związek z występowaniem przygnębienia. Wpływ na ten depresyjny stan ma także przyrost masy ciała, który sprawia, że kobieta czuje się mniej atrakcyjna.

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz