Czym się kierować przy wyborze legowiska dla psa?

Właścicielom szczeniaków może się wydawać, że spanie z nim w jednym łóżku jest czymś fantastycznym. Jednak należy pamiętać, że to niewielkie stworzenie już za kilka stanie się dużym psem. Dlatego warto przyzwyczajać psa już od samego początku do spania w legowisku. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów legowisk. Różnią się on nie tylko kolorami, ale również kształtem oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. Poniżej postaram się opisać, na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar oraz kształt

Zazwyczaj w ciągu swojego życia pies korzysta z więcej niż jednego legowiska. Dotyczy zwłaszcza zwierzaków, które szybko rosną oraz tych, które mają skłonności do niszczenia rzeczy. Wybierając w sklepie legowisko należy wziąć pod uwagę jego obecny rozmiar. W celu dokonania dobrego zakupu należy sprawdzić, jaka jest długość naszego psa od nasady ogona do czubka nosa a także od czubka głowy do podstawy łap. Do otrzymanego wyniku powinno się dodać około dwudziestu centymetrów.

Legowiska dla psów powinny być na tyle obszerne by zwierzęta mogły się w nich swobodnie przeciągnąć i rozłożyć. Nie można zapominać o tym, że w legowisku powinno się też znaleźć miejsce na różnego rodzaju zabawki. Psy lubią przenosić takie rzeczy do miejsca, w którym śpią.  

Gdy wiemy jaka ma być wielkość legowiska należy pomyśleć też o jego kształcie, dostępne są między innymi różnego rodzaju:

  • pontony,
  • materacyki,
  • namioty,
  • mebelki.

Wbrew pozorom forma legowiska ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim powinna być ona dostosowana do charakteru naszego psa. W sytuacji, gdy na przykład lubi się on chować i odpoczywać w odosobnieniu dobrym wyborem będzie namiot lub jakaś forma domku.

Z czego powinno być wykonane legowisko?

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj wykorzystanego materiału. Ważne by pokrycie legowiska było trwałe i odporne na działanie wilgoci. Należy też sprawdzić czy łatwo jest je utrzymać w czystości. Wielu specjalistów zaleca kupno legowiska wykonanego z materiału polimerowego o wysokiej gęstości. Materiały tego typu są odporne na działanie wody, wytrzymałe i można je prać w pralce automatycznej.

W przypadku psów, które nie niszczą rzeczy można rozważyć zakup czegoś bardziej delikatnego. W sklepach zoologicznych można na przykład kupić legowiska wykonane ze sztruksu lub zamszu. Ich zaletą jest oryginalny wygląd oraz to, że łatwo się piorą.

Jeśli chodzi o kolor legowiska może być dopasowany do umaszczenia naszego psa. Ma to tę zaletę, że osiadająca sierść nie jest prawie widoczna na materiale.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl