Jakie wady wzroku leczą soczewki progresywne?

Soczewki progresywne to sposób na korekcję takiej wady wzroku, jak starczowzroczność. Szkła kontaktowe wykonane są z delikatnych materiałów, charakteryzujących się dużą przepuszczalnością tlenu, dlatego ich noszenie jest komfortowe i wygodne. Soczewki progresywne dostępne są w wersji miesięcznej lub do jednorazowego użytku. Dobór szkieł kontaktowych powinien odbywać się zawsze w gabinecie okulistycznym.

Soczewki progresywne a staczowzwoczność

Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to wada wzroku, która pojawia się naturalnie wraz z wiekiem, najczęściej już około 40. roku życia. Gorsze widzenie spowodowane jest utratą elastyczności mięśni gałki ocznej, co jest wynikiem starzenia się organizmu. Oko z biegiem lat traci zdolność do akomodacji, stąd wzrok pogarsza się i traci się zdolność ostrego widzenia z bliska, a także z daleka. Starczowzroczności nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można ją korygować, do czego służą soczewki progresywne. O tym jak nosić i pielęgnować szkła kontaktowe, można dowiedzieć się ze strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl.

Jak dobrać soczewki kontaktowe do wady wzroku?

Soczewki kontaktowe progresywne, inaczej multifokalne, przeznaczone są do korekcji prezbiopii. Są komfortowym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą na co dzień nosić tradycyjnych okularów. Soczewki zbudowane są z krzywizn o różnej sile, przez co zapewniają wyraźne widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. U osób ze starczowzrocznością istotne jest, aby płynnie przenosić wzrok z jednego obiektu na drugi położonego od siebie w różnych odległościach bez uczucia dyskomfortu, co gwarantują soczewki progresywne. Dobór szkieł kontaktowych powinien odbywać się w gabinecie okulistycznym. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz wykonaniu badania wzroku, określi natężenie wady i zaproponuje odpowiednią parę soczewek. Szkła kontaktowe dostępne są do użytku jednorazowego bądź do noszenia przez okres 30 dni.

Objawy starczowzroczność, czyli kiedy stosować soczewki progresywne?

Soczewki progresywne korygują starczowzroczność i łagodzą nieprzyjemne objawy wady wzroku. Symptomy, które mogą świadczyć, że w narządzie wzroku rozwija się prezbiopia, to np.: szybkie męczenie się oczu podczas czytania czy oglądania telewizji, bóle głowy lub problemy z odczytaniem tekstu napisanego małym drukiem. Osoby ze starczowzrocznością w charakterystyczny sposób przybliżają do twarzy przedmioty, gazety czy książki, aby móc odczytać widniejący na nich drobny napis.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz