Jakie lambrekiny kuchenne będą dobrym wyborem?

Kuchnia często bywa określana sercem domu. To tutaj przygotowujemy posiłki, jemy je i niejednokrotnie spędzamy czas w gronie rodzinnym. Aby była miejscem nie tylko funkcjonalnym, ale również przyjaznym, ciepłym i ładnym, warto zadbać o odpowiednie dodatki. Ciekawymi dekoracjami są niewątpliwie lambrekiny kuchenne. Jak je wybrać?

Lambrekiny kuchenne – co to jest?

Jeszcze do niedawna lambrekiny uważane były za relikt przeszłości. Obecnie jednak coraz częściej zdobią wnętrza, dodając im elegancji. Pojawiają się również w kuchni, sprawiając, że zyskuje ona klasyczny wygląd. Czym jednak właściwie są lambrekiny?

To krótkie zasłonki i firanki, które wiesza się nad oknem na karniszu, szynie lub drążku. Zwykle mają postać nieco wydłużonego pasa materiału o kształcie prostokąta. Mogą być zupełnie gładkie, ozdobione frędzlami czy też dekoracyjnie wycięte. To, na jaki efekt ozdobny się zdecydujemy, zależy już od nas.

Lambrekiny stanowią nie tylko unikalną ozdobę okna, ale również mogą zatuszować jego mankamenty. W zależności bowiem od wybranego rodzaju i wykończenia są w stanie optycznie wydłużyć, skrócić, zwęzić i poszerzyć okno. Ukrywają również wszelkiego rodzaju niedoróbki lub błędy w montażu okna.

Na jakie lambrekiny kuchenne się zdecydować?

Na rynku znajdziemy wiele różnorodnych ozdób tego typu. Zachwycają one swymi kolorami i kształtami. Nic więc dziwnego, że mamy trudności z ich dopasowaniem. Na rynku dużą popularnością cieszą się:

  • svagi (swags) – to jedne z najbardziej znanych rozwiązań. Mają one kształt półkoli i zazwyczaj układa się je w fałdy, które są równomiernie rozłożone na całej szerokości karnisza, szyny lub drążka. Z uwagi na fakt, iż pozwalają one na niemal nieograniczoną ilość ułożenia materiału, z łatwością dostosujemy ich wygląd do ogólnej stylistyki kuchni.

Na rynku znajdziemy svagi wykonane zarówno z miękkich tkanin, jak i z cięższych tworzyw. Te pierwsze łatwiej poddają się drapowaniu. Z drugich możemy stworzyć tak zwany lambrekin Bando. Jednak wymaga to zastosowania maskownicy nad oknem. Ozdoby w tym stylu sprawdzą się, jeśli zależy nam na urządzeniu wnętrza w stylu romantycznym.

Jeżeli połączymy svagi wykonane z miękkich tkanin wraz z lambrekinem Bando, zyskamy nietuzinkową dekorację, która występuje pod nazwą pelmet. W takim przypadku sztywna maskownica uzupełniana jest o delikatne drapowania,

  • perekidy – w tym przypadku całkowicie rezygnujemy z zasłon, a karnisz przewieszamy dekoracyjną tkaniną. Ozdoba ta sprawdzi się wręcz doskonale we wnętrzach urządzonych klasycznie. Z powodzeniem możemy nią udekorować także kuchnie minimalistyczne,
  • lambrekiny asymetryczne – są coraz bardziej popularne, gdyż coraz więcej osób decyduje się na urządzenie kuchni w stylu nowoczesnym, a właśnie do niego pasują te ozdoby. Asymetria lambrekinów może przejawiać się zarówno w ich długości, jak i kształcie, przez co okno może prezentować się naprawdę efektownie.

Część tego typu tkanin jest również fantazyjnie wykończona. Mogą mieć frędzle, kryształki, hafty, a także warkocze. Sprawdzą się zatem także w kuchniach urządzonych w stylu boho.

Ekspert sklepu Meblujesz.pl radzi, aby wybierając lambrekiny, zwrócić uwagę na tkaninę, z jakiej zostały wykonane. Powinna mieć ona określone walory użytkowe. Przede wszystkim musi nadawać się do wielokrotnego prania oraz być łatwa w prasowaniu. Duże znaczenie ma również odporność na blaknięcie, gdyż dekoracja jest stale wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Lekkie lambrekiny wykonane z tiulu, jedwabiu, bawełny czy też lnu sprawdzą są doskonałym wyborem, jeżeli nie chcemy masywnych dekoracji okna. Sprawdzą się zarówno w kuchni klasycznej, jak i nowoczesnej.

Podsumowując, na rynku dostępnych jest wiele lambrekinów, które różnią się od siebie przede wszystkim krojem i kolorystyką. Chociaż mnogość opcji może przytłoczyć, z drugiej strony pozwala wybrać rozwiązanie, które będzie w stu procentach odpowiadać naszym upodobaniom i stylowi, w jakim zamierzamy urządzić kuchnię.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz