Zadbaj o odpowiednie nawodnienie w czasie wakacji

Szykujesz się na wakacyjny wyjazd? A czy wziąłeś pod uwagę to, że w jego czasie może dojść do odwodnienia organizmu, co może znacznie wpłynąć na przyjemność całego wakacyjnego pobytu? Jak się okazuje odwodnienie związane zarówno z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak i te związane z nadmiernym wysiłkiem fizycznym, może skutecznie zepsuć całe wakacje. Właśnie dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób zapobiegać odwodnieniu i co zrobić, gdy już do niego dojdzie.

Wakacje bez odwodnienia organizmu – o czym należy pamiętać?

Jak to zostało wyżej wspomniane, odwodnienie organizmu bardzo często występuje na wakacjach. Z reguły kojarzone jest z występowaniem biegunek czy wymiotów mogących towarzyszyć zatruciu pokarmowemu. Jednak odwodnienie może nastąpić również w przypadku nadmiernego wysiłku fizycznego np. związanego z długotrwałym chodzeniem po plaży, jazdą na rowerze czy trekkingiem i jednoczesnym brakiem uzupełnienia odpowiednich ilości wody. Do odwodnienia może dojść bardzo szybko, szczególnie u małych dzieci i to właśnie u małych dzieci ten stan jest niezwykle niebezpieczny.

Jak się okazuje pierwsze objawy odwodnienia u dziecka bardzo łatwo przegapić – dziecko na początku jest senne lub rozdrażnione. Później staje się płaczliwe, jednak z jego oczu nie płyną łzy i to właśnie ten objaw sprawia, że zaczynamy reagować.

W jaki sposób można pomóc osobie z odwodnieniem?

Jeżeli odwodnienie spowodowane jest dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, to oprócz uzupełniania poziomu płynów w organizmie, warto też pamiętać o odpowiedniej diecie – delikatnej i lekkostrawnej, która nie będzie zbytnio obciążała żołądka i całego układu pokarmowego. Należy pamiętać również o dostarczeniu wartościowych substancji odżywczych, które przyśpieszą regenerację organizmu. Pomocne mogą w tym okazać się preparaty zawierające elektrolity np. w postaci gotowych płynów. Elektrolity warto podawać również w przypadku, gdy odwodnienie spowodowane jest nadmiernym wysiłkiem fizycznym.

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz