Kolagen na stawy dla sportowców

Kolagen to nic innego, jak naturalne białko budujące tkankę łączną, która wchodzi w skład ścięgien oraz stawów. Wpływa on na elastyczność oraz sprężystość skóry. W postaci zhydrolizowanej wywiera bardzo pozytywny wpływ na regenerację stawów, zwłaszcza u osób, które na co dzień intensywnie trenują. Dlatego właśnie sportowcy powinni zadbać o właściwą profilaktykę negatywnych zmian zachodzących w stawach. Oprócz odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej konieczna jest także właściwa suplementacja. I tu z pomocą przychodzi kolagen na stawy dla sportowców.

Czym jest kolagen?

Kolagen to białko budujące tkankę łączną w naszym organizmie. Posiada wysoką odporność na rozciąganie. Stanowi skład ścięgien, skóry, więzadeł, a także rogówki oka. Aby kolagen mógł powstawać w naszym organizmie w odpowiedniej ilości, niezbędny jest stały dostęp do witaminy C - w dodatku: we właściwym stężeniu. Wyróżnić można aż 8 rodzajów kolagenu, ze względu na miejsce jego występowania. Jeżeli mówimy o zdrowiu naszych stawów, powinniśmy zadbać przede wszystkim o właściwą suplementację kolagenu typu II, który stanowi skład chrząstek stawowych.

W jaki sposób działa kolagen?

Suplementy diety zawierające w swoim składzie kolagen na stawy dla sportowców dostarczają składników, których zadaniem jest przede wszystkim budowanie struktury stawowej. Hydrolizowana forma tego białka wywiera bardzo dobry wpływ na zapalenie stawów oraz osteoporozę. Właściwie dawkowany kolagen przyczynia się do zmniejszenia bólu związanego ze zmianami, które zachodzą w chrząstkach stawowych. Z przeprowadzonych dotychczas badań wynika, że długotrwałe przyjmowanie kolagenu powoduje znaczną poprawę stanu zdrowia stawów w przypadku sportowców.

kolagen dla sportowców

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Stawy są niezwykle mobilnymi elementami układu ruchu. Ich powierzchnię pokrywa chrząstka stawowa, której zadaniem jest zmniejszanie tarcia w trakcie ruchu. Chrząstka stawowa z biegiem czasu ulega niestety ścieraniu. Może to prowadzić do deformacji struktur kostnych, a co za tym idzie - do przewlekłego stanu zapalnego. Stany takie prowadzą do ogromnego bólu, a ruchomość stawów zostaje z czasem ograniczona. Choroba zwyrodnieniowa stawów niesie ze sobą szereg niezwykle poważnych konsekwencji. Do najważniejszych przyczyn zmian zwyrodnieniowych stawów zalicza się przede wszystkim nadwagę i otyłość, menopauzę, czynniki genetyczne, stałe powtarzanie takich samych ruchów, a także uprawianie dyscyplin sportowych, które mogą prowadzić do wielu kontuzji. Warto zatem zadbać o odpowiednią suplementację kolagenu - białka, które ma dobroczynny wpływ na stan naszych stawów.

Najlepszy kolagen na stawy dla sportowców

Intensywny wysiłek fizyczny powoduje niestety przeciążenie stawów, a to z kolei sprawia, że zwiększone zostaje ryzyko powstawania wielu niebezpiecznych kontuzji. Aby tego uniknąć, warto postawić na właściwą suplementację - w tym przypadku sprawdzi się oczywiście kolagen na stawy dla sportowców. Można go spotkać w różnego rodzaju formach.

Najlepsza okaże się oczywiście zhydrolizowana forma, ponieważ charakteryzuje się ona najlepszą bioprzyswajalnością. Wybierając odpowiedni suplement na stawy dla sportowców, warto kierować się tym, aby zawierał on około 8 gram kolagenu oraz co najmniej 60 mg witaminy C na porcję. W niektórych preparatach znajdziemy również różnego rodzaju dodatki, których zadaniem jest wspomaganie kondycji stawów. Zalicza się do nich między innymi: kwas hialuronowy, glukozaminę czy chondroitynę.

Na rynku, oprócz kolagenu do picia, znajdziemy również suplement w tabletkach. Mając na uwadze zdecydowanie większą przyswajalność oraz łatwość przyjmowania, najlepszy okaże się kolagen do picia. 8 g tego białka w formie pitnej wymagałoby wzięcia aż 8 dość dużych kapsułek, co nie jest oczywiście komfortowe. Zdecydowanie lepiej będzie zatem wypić 200 ml napoju z dużą zawartością tego składnika. Jeżeli szukamy zatem skutecznego kolagenu na stawy dla sportowców, postawmy na ten w formie zhydrolizowanej.

Materiał zewnętrzny, kolagenowy.edu.pl

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz