Czym jest liposomalna witamina C?

O niezwykłych właściwościach witaminy C nie trzeba chyba nikomu mówić. To po nią sięgamy w przypadku przeziębienia, kupując ją w aptece lub spożywając bogate w nią produkty. Czy wiesz jednak, czym jest witamina C liposomalna i dlaczego to właśnie ją warto zażywać w przypadku choroby?

Nieznane fakty na temat witaminy C

Jak wiadomo, witamina C wzmacnia nasz układ odpornościowy. Znacznie ułatwia walkę z przeziębieniem, a przyjmowana profilaktycznie, chroni nas przed wirusami. Co wiecej, witamina C działa przeciwalergicznie, łagodzi procesy zapalne, sprawdza się przy katarze siennym, astmie lub pokrzywce. Ta niezwykła witamina, bierze również udział w syntezie kolagenu, który jest głównym białkiem tworzącym tkankę łączną, a także wspiera wchłanianie żelaza i wykorzystanie kwasu foliowego, co pobudza procesy krwiotwórcze w naszym organizmie. Według najnowszych badań, terapia witaminą C może okazać się również skuteczna w przypadku zwalczania chorób nowotworowych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że witamina C znajdująca się w pożywieniu oraz standardowych suplementach wykazuje niestety ograniczone wchłanianie. Co więcej, wysokość zalecanego dziennego spożycia witaminy C opiera się na przestarzałej wiedzy naukowej i w przypadku infekcji może być mocno zaniżona. Czy to oznacza, że nie jesteśmy w stanie przyjąć większych dawek witaminy C, które są wskazane w walce z chorobą? Na szczęście jest na to sposób, ale konieczne jest sięgnięcie po inną metodę przyjmowania witaminy. Witaminę C można bowiem przyjąć również jako wlew dożylny lub w formie liposomalnej.

liposomalna witamina C

Witamina C liposomalna – właściwości

Czym jest witamina C liposomalna? Wyróżnia się ona przede wszystkim inteligentną budową liposomów. To sprawia, że jeszcze lepiej przenikają one do wnętrza komórek, które wcześniej uległy uszkodzeniu. Liposomy, to maleńkie pęcherzyki fosfolipidowe, które, dzięki podobieństwu budowy chemicznej ich otoczki do budowy błon komórkowych, mogą łączyć się z błoną konkretnego typu komórek i uwalniać bezpośrednio do nich swoją zawartość. To właśnie liposomy są odpowiedzialne za skuteczne docieranie witaminy C do komórek w organizmie. Pozwala to na bezpieczny transport tej postaci witaminy C przez przewód pokarmowy i uwolnienie jej bezpośrednio do krwioobiegu, a następnie dostarczeniu do komórek biologicznie aktywnego składnika. Witamina stosowana w takiej postaci, zanim dostanie się do krwiobiegu, najpierw jest wchłaniana w jelitach a następnie transportowana do wątroby, gdzie następuje metabolizacja liposomów i uwolnienie witaminy C, która teraz może zostać rozprowadzona po całym organizmie. Tym sposobem omija się żołądek i proces trawienia. Warto podkreślić, że witamina C liposomalna wykazuje wchłanianie na poziomie aż 98%, co wyróżnia ją na tle wszystkich obecnie dostępnych suplementów diety podawanych sposób doustny. Dlatego suplementacja tą witaminą jest stawiana niemalże na równi z przyjmowaniem jej w sposób dożylni.

"Witamina C w postaci liposomalnej cechuje się wysoką bioprzyswajalnością, tj. na poziomie około 90%. Jej przyswajalność można więc porównać niemal z dożylnym podawaniem witaminy C" - źródło: https://vitac.pl/liposomalna-witamina-c

Dlaczego warto przyjmować witaminę C liposomalną?

Przyjmuje się, że witamina C w formie liposomalnej jest około 5-10 razy bardziej przyswajalna niż czysty kwas L-askorbinowy. Co za tym idzie, suplementacja tej witaminy C jest po prostu dużo bardziej skuteczna. Wiadomo również, że witamina C podawana doustnie, jest ograniczona tolerancją jelitową i nie nadaje się do przyjmowania jej w dużych dawkach. Dlatego właśnie liposomalna postać witaminy C jest idealna do wspomagania zwalczania ciężkich dolegliwość, ponieważ szybko dostarcza do organizmu pokaźną dawkę tej jakże cennej witaminy.

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz