Odpowiednia karma dla psów

Pokarm ma niebagatelny wpływ na zdrowie. To oczywistość, która dotyczy nie tylko ludzi, ale też zwierzęta. Jeśli nie dostarczymy do organizmu odpowiedniej dawki składników odżywczych, trudno oczekiwać, by zwierzę zachowało energię, dobrą kondycję i zdrowie. Jak dobierać karmę dla psów?

Karma dla szczeniąt i młodych psów

Szczenięta i młode psy to zwierzęta pełne energii, które powinny być karmione specjalnie opracowaną karmą dla szczeniąt i młodych psów. Pokarm tego typu dostarcza nieco więcej kalorii, tłuszczu i białka, co przyczynia się do prawidłowego rozwoju zwierzęcia i rekompensowania mu kalorii, które utracił na skutek wzmożonej aktywności i ciekawości świata.

Karma dla szczeniąt ma jeszcze jedną ważną zaletę – bardzo często miewa drobniejszą postać (w przypadku karmy suchej), co ułatwia jej spożywanie przez młode psy. Jeśli zaś chodzi o karmę mokrą, to wersja dla szczeniąt może mieć bardziej apetyczny zapach i delikatną konsystencję, co zachęci każdego niejadka do jedzenia.

Karma dla dorosłych psów

Gdy pies osiągnie już dojrzałość, można sięgnąć po pokarm dla dorosłych psów i podawać go przez kolejne lata. Przy wyborze karmy tego typu warto kierować się jej odpowiednim składem. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by wybierać karmy wysokiej jakości, bez zbóż i wypełniaczy, gdyż są one bardziej pożywne i zdrowe dla zwierząt. Karmy tego typu nie należą do najtańszych, ale są wydajniejsze, gdyż mniejsza porcja dobrej karmy zaspokoi głód zwierzęcia równie dobrze, co większa porcja kiepskiej karmy.

Karma dla psów konkretnych ras

Żywienie psów można i warto dopasować do ich rasy. W sprzedaży można znaleźć wiele kar dostosowanych do konkretnych ras psów. Jeśli zastanawiacie się nad tym, jaka karma dla amstaffa będzie najlepsza lub czym karmić Labradora, to warto zainteresować się właśnie tak specyficznymi produktami, jak karmy dedykowane konkretnym rasom psów lub chociażby karmom dedykowanym psom o określonej wielkości.

Karma dla psa może być dobrana do jego rasy, ale znacznie częściej dobiera się ją do wielkości psa. W sprzedaży są karmy dla małych psów, dla średnich ras oraz dla ras dużych i olbrzymich. Pokarm tego typu uwzględnia specyfikę budowy psa. Małe zwierzęta mają nieco inne potrzeby żywieniowe niż przedstawiciele ras olbrzymich.

Karma specjalistyczna – idealne rozwiązanie, gdy pojawią się jakieś problemy zdrowotne

Zdrowe psy mogą być karmione niemal dowolnie dobraną karmą, ale w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze zwierzęciem chorym, należy sięgać po produkty specjalistyczne, które pomogą uporać się z konkretnymi schorzeniami lub złagodzić objawy chorób przewlekłych.

Karmy specjalistyczne to zarówno karmy weterynaryjne, które warto podawać psu, jeśli tak zalecił weterynarz, ale są to również karmy klasyczne, które wzbogacono o konkretne składniki, by wspomóc pewne procesy i zminimalizować określone skutki. Karmy te mogą być stosowane profilaktycznie, jak również wówczas, gdy zwierzę ma określone problemy zdrowotne.

Karma sucha czy mokra?

Wielu posiadaczy psów staje przed wyborem rodzaju karmy. Pokarm suchy jest powszechnie uznawany za bardzo wygodny w stosowaniu, niedrogi i odpowiednio zbilansowany. Karma mokra jest, z kolei, bardziej apetyczna, lepiej nawodniona i lekka.

Decyzja o stosowaniu konkretnego modelu karmienia powinna być dobrze przemyślana i uzależniona zarówno od kondycji psa, jak również od tego, jakie są jego preferencje żywieniowe. Nie trzeba decydować się wyłącznie na jeden rodzaj karmy. Karmę suchą i mokrą można przecież stosować wymiennie – by pies otrzymywał zarówno mocno skondensowany pokarm suchy, jak również apetyczną i aromatyczną karmę mokrą. Uzupełnieniem takiej diety mogą być również mięsne kawałki, które wybierzemy z myślą o psie, kości, a także niewielkie ilości smakołyków.

Dobierając karmę dla psa trzeba kierować się wieloma czynnikami. To kwestia odpowiedzialności i zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej diety, która utrzyma je w dobrej kondycji i zdrowiu, a także sprawi, że ewentualne schorzenia będą przebiegały łagodniej lub wcale nie wystąpią.

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz