9 Filmów grozy zainspirowanych wydarzeniami z życia

Podczas gdy większość horrorów to kompletne dzieła fikcji, gatunek ten od czasu do czasu oferuje historie oparte na przerażających i zapierających dech w piersiach prawdziwych wydarzeniach, takich jak dziewięć zebranych tutaj.

1. KOSZMAR Z ULICY WIĄZÓW (1984)

Założenie: Nadprzyrodzony zabójca prześladuje swoją ofiarę, podczas gdy oni śnią podczas głębokiego snu.

Inspiracja prawdziwym życiem: Wes Craven oparł "Koszmar z Elm Street" na serii artykułów prasowych z Los Angeles Times o dziwnym zjawisku, w którym młodzi uchodźcy azjatyccy w tajemniczy sposób umieraliby we śnie. Donoszono, że wielu z nich odmawia snu, powołując się na przerażające koszmary, które, jak się obawiali, doprowadzą ich do śmierci.

Według Cravena, gazeta "nigdy nie skorelowała [tych trzech artykułów], nigdy nie powiedziała: "Hej, mieliśmy inną taką historię":

Trzeci był synem lekarza. Miał około dwudziestu jeden lat, później dowiedziałem się, że jest to zjawisko w Laosie, w Kambodży. Wszyscy w jego rodzinie mówili prawie dokładnie te wiersze: "Musisz spać." Powiedział: "Nie, nie rozumiesz, miałem już koszmary, to co innego." Dostał tabletki nasenne i kazano mu je wziąć i rzekomo tak zrobił, ale został. Zapomniałam, jak długo był na nogach, ale to była fenomenalna ilość - jakieś sześć, siedem dni. W końcu oglądał telewizję z rodziną, zasnął na kanapie i wszyscy mówili: "Dzięki Bogu". Dosłownie zaprowadzili go na górę do łóżka; był kompletnie wyczerpany. Wszyscy poszli do łóżka, myśląc, że to już koniec. W środku nocy, usłyszeli krzyki i rozbił się. Wbiegli do pokoju, a zanim do niego dotarli, był już martwy. Zrobili autopsję, nie było zawału serca, tylko zmarł z niewyjaśnionych powodów. Znaleźli w jego szafie ekspres do kawy, pełen gorącej kawy, której nie spał, znaleźli też wszystkie jego tabletki nasenne, które, jak im się wydawało, wziął; wypluł je z powrotem i ukrył. Uderzyło mnie to jako tak niewiarygodnie dramatyczna historia, że zaintrygowała mnie przynajmniej przez rok, zanim w końcu pomyślałem, że powinienem napisać coś o tego rodzaju sytuacji.

2. ZABAWA DZIECIĘCA (1988)

Założenie: dusza seryjnego zabójcy posiada lalkę-zabawkę i sieje spustoszenie.

Inspiracja prawdziwym życiem: W 1909 roku malarz Key West i autor Robert Eugene Otto twierdzili, że jeden z członków jego rodziny rzucił klątwę voodoo na jego zabawkę z dzieciństwa, Roberta Lalkę. Podobno lalka w tajemniczy sposób przemieszczała się z pokoju do pokoju, przewracała meble i prowadziła rozmowy z Ottonem. Robert Lalka pozostała na strychu aż do śmierci Otto w 1974 roku, kiedy to nowi właściciele przenieśli się do jego domu na Florydzie. Nowa rodzina twierdziła również, że w domu związanym z lalką będą miały miejsce tajemnicze czynności. Dziś lalka Robert the Doll jest wystawiona w Muzeum Fort East Martello w Key West.

3. AMITYVILLE HORROR (1979)

Założenie: Młoda rodzina wprowadza się do domu, w którym popełniono morderstwo i doświadcza dziwnych i przerażających zdarzeń.

Inspiracja prawdziwym życiem: Na podstawie książki o tej samej nazwie, The Amityville Horror śledzi paranormalne wydarzenia, które terroryzowały rodzinę Lutzów. W 1975 roku rodzina przeniosła się na 112 Ocean Avenue, gdzie nieznany im Ronald DeFeo, Jr. brutalnie zamordował swoją rodzinę 13 miesięcy przed ich przybyciem. Podczas pobytu w nowym domu, rodzina twierdziła, że widziała na ścianach zielony szlam i czerwonookich świnek wpatrujących się w ich kuchnię i salon. Po niecałym miesiącu, rodzina Lutzów wyprowadziła się z małego miasteczka Amityville w Nowym Jorku.

4. PSYCHOZA (1960)

Założenie: sekretarka idzie pobiegać po tym, jak ukradła 40.000 dolarów, tylko po to, aby skończyć w motelu, gdzie karczmarz i jego matka są więcej niż się wydaje.

Inspiracja prawdziwym życiem: Psychoan Bates jest luźno oparty na skazanym mordercy i złodzieju grobów Edzie Geinie, który pod koniec lat 50. zabijał kobiety i odkopywał zwłoki w Wisconsin. Zrobił też z ludzkiej skóry drobne pamiątki i dodatki, takie jak maski na twarz, paski i pokrycia krzeseł. Psychopisarz Robert Bloch na podstawie Batesa na temat Geina, ale zmienił postać z grobowca i mordercy w seryjnego mordercę, który ubrał się jak jego matka. The Texas Chainsaw Massacre i The Silence of the Lambs również opierał się na swoich seryjnych mordercach - Leatherface i Buffalo Bill, z szacunkiem dla Geina.

5. EGZORCYSTA (1973)

Założenie: Dwóch księży katolickich przeprowadza egzorcyzm na młodej dziewczynie, która jest opętana przez diabła.

Inspiracja prawdziwym życiem: Autor i scenarzysta egzorcystów William Peter Blatty oparł powieść i film na artykule z 1949 roku w The Washington Post, zatytułowanym "Priest Frees Mt. Rainier Boy Reported Held in Devil's Grip". Artykuł powstał w ślad za jezuickimi księżmi Williamem S. Bowdernem, Edwardem Hughesem, Raymondem J. Bishopem i Walterem H. Halloranem uczestniczącymi w rytuale egzorcyzmów na chłopcu o pseudonimie "Roland Doe" w Maryland. Według księży, podobno doświadczyli oni, że chłopiec mówił językami, łóżko drżało i unosiło się, a przedmioty latające wokół niego podczas męki. Egzorcyzmy były jednym z trzech oficjalnych egzorcyzmów, które Kościół katolicki sankcjonował w tym czasie w Stanach Zjednoczonych.

"Może pewnego dnia odkryją przyczynę tego, co stało się z tym młodym człowiekiem, ale wtedy było to uleczalne tylko przez egzorcyzm", powiedział William Friedkin, reżyser Egzorcysty. "Jego rodzina nie była nawet katolikami, byli luteranami. Zaczęli od lekarzy, potem psychiatrów, potem psychologów, a potem poszli do swojego ministra, który nie mógł im pomóc. I skończyli z kościołem katolickim. Artykuł w Washington Post mówi, że chłopiec był opętany i egzorcyzmowany. To całkiem nieźle, jak na krajową gazetę, która umieszcza na pierwszej stronie... Ale nie zobaczysz tego na pierwszej stronie inteligentnej gazety, chyba że coś tam jest."

6. DZIEWCZYNA Z SĄSIEDZTWA (2007)

Założenie: ciotka torturuje i maltretuje swoją siostrzenicę, a chłopak z sąsiedztwa nie ostrzega władz.

Inspiracja prawdziwym życiem: Na podstawie powieści Jacka Ketchuma o tym samym tytule, The Girl Next Door opiera się na zabójstwie Sylvii Likens, 16-letniej dziewczynki z Indiany w 1965 roku. Sylvia i jej siostra Jenny zostały pozostawione pod opieką Gertrudy Baniszewski, przyjaciółki rodziny, kiedy ich rodzice wyjechali z miasta jako podróżujący karnawałowcy. Baniszewski wraz z dziećmi i kilkoma sąsiednimi dziećmi zamknęli Sylvię w piwnicy, gdzie torturowali ją i maltretowali aż do jej śmierci z powodu krwotoku mózgowego i niedożywienia.

7. CONJURING (2013)

Założenie: Dwóch paranormalnych detektywów pomaga rodzinie, która wprowadza się do ustronnego domu nękanego przez dziwne wydarzenia.

Inspiracja prawdziwym życiem: The Conjuring opiera się na prawdziwych paranormalnych badaczach Ed i Lorraine Warren i ich doświadczeniach z Perronami, rodziną, która przeprowadziła się na farmę na Rhode Island i doświadczyła upiornych i przerażających zdarzeń w 1971 roku.

"Kiedy Insidious wyszedł i odniósł sukces, przyszła do mnie historia o Warrenach, a ja na to: "O mój Boże, to jest naprawdę fajne", reżyser James Wan powiedział Entertainment Weekly w 2013 roku. "Ale nie chciałem tylko robić kolejnej historii o duchach czy innego nadprzyrodzonego filmu. Jedną z rzeczy, których nigdy nie zbadałem, była szansa opowiedzenia historii opartej na prawdziwych postaciach, prawdziwych ludziach. Więc to były te rzeczy, które doprowadziły mnie do The Conjuring."

Warrensowie mieli też opętaną lalkę Raggedy Ann, która stała się inspiracją dla filmu spin-off Annabelle.

8. WODY OTWARTE (2003)

Założenie: Dwóch nurków utknęło w rekiniastych wodach po tym, jak ich grupa wycieczkowa przypadkowo zostawiła ich za sobą.

Inspiracja prawdziwym życiem: Open Water bazuje na amerykańskich turystach Tomie i Eileen Lonergan, parze zagubionych na morzu, kiedy ich grupa turystyczna zostawiła ich w tyle podczas nurkowania w pobliżu Wielkiej Rafy Koralowej w Australii w 1998 roku. Kiedy dwa dni później firma nurkowa zdała sobie sprawę z tego błędu, zorganizowała imprezę poszukiwawczą, ale Lonerganów nigdy nie odnaleziono. Jedyne, co zostało znalezione, to płyta płetwonurkowa (podwodne urządzenie do komunikacji) z napisem S.O.S., który brzmiał: "[Mo]dzień 26 stycznia 1998 r. 08:00". Do każdego [kto] może nam pomóc: Zostaliśmy porzuceni na A[gin]court Reef przez MV Outer Edge 25 stycznia 98 15:00. Proszę, pomóżcie nam [przyjść] uratować nas, zanim umrzemy. Pomocy!!!"

9. BLOB (1958)

Założenie: Tajemnicza obca forma życia terroryzuje małe miasteczko i konsumuje wszystko na swojej drodze, gdy staje się coraz większe.

Inspiracja prawdziwym życiem: Wierzcie lub nie, The Blob jest oparty na artykule z 1950 roku z New York Timesa, zatytułowanym "A 'Saucer' Floats to Earth And a Theory Is Dished Up". Historia powstała po czterech filadelfijskich policjantach, którzy zetknęli się z dziwnym materiałem, który teraz jest uważany za "Gwieździstą galaretkę", przezroczystą galaretowatą substancję. Kiedy jeden z policjantów próbował przenieść gooey, zaczął się rozpuszczać i wyparowywać, więc nie było nic do pokazania FBI, kiedy przybyli na miejsce, oprócz miejsca na ziemi.

American Horror Story: 1984 - przerażający obóz

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz