Metody depilacji

Wraz z drobnymi wyjątkami włosy pokrywają cały obszar ludzkiego ciała, jednak jeżeli pojawia się ono w nadmiarze, może być wywołane chorobą, co należy zbadać. W dzisiejszych czasach istnieje wiele możliwości, które pomogą nam wygrać walkę z niechcianym owłosieniem.

Możliwe jest między innymi rozjaśnianie koloru włosów, zwyczajne golenie oraz nowocześniejsze metody do których zaliczamy ich laserowe usunięcie lub fotodepilację- te, już mają z reguły trwalszy efekt. 

Włosy są wytworem skóry właściwej pokrywającym zdecydowaną część naszego ciała, z wyjątkami do których zaliczamy dłonie lub podeszwę stopy. Languo (czyli inaczej meszek włosowy) rozwija się w życiu płodowym człowieka zazwyczaj około 5-6 miesiąca. 

Nadmierne owłosienie jest często występującym problemem płci żeńskiej. Dotyczy to zarówno względów chorobowych jak i estetycznych. Włoski o sztywnej i twardej strukturze pojawiają się wówczas w miejscach, gdzie powinien znajdować się delikatny meszek. W przypadku zaburzeń związanych z chorobą należy poddać się badaniom oraz podjąć odpowiednie leczenie, jednak dostępny jest również szeroki zakres różnych metod depilacji.

Metody depilacji

Depilacja zaliczana jest do zabiegów kosmetycznych opierający się na usuwaniu włosków z miejsc, gdzie jest to nieestetyczne lub przeszkadzające. Zabieg jest robiony przy pomocy różnych przyrządów lub preparatów. Ogromną wadą tego jest, że zostaje usunięta jedynie górna część włosa- łodyga, a nie korzeń, przez co zabieg daje krótkotrwały efekt.

Innym pojęciem związanym z depilacją, jest epilacja. Jest ona bardziej trwała i polega na zniszczeniu mieszka już w cebulce, przy użyciu  prądu elektrycznego.

W sytuacji, gdy depilacja wzbudza obawy, możliwe jest podjęcie się zabiegu rozjaśnienia owłosienia, przez co staje się ono mniej widoczne. Zabieg ten możliwy jest do wykonania zarówno w domu, jak i w salonie kosmetycznym przy użyciu wody utlenionej oraz amoniaku lub przy użyciu specjalnych kremów.

Usuwanie włosów

Jak już wcześniej zostało wspomniane metod na pozbycie się niechcianego owłosienia jest wiele. Omawiając ten temat nie można zapomnieć o środkach chemicznych, które opierają się na rozpuszczeniu kreatyny zawartej w mieszku włosowym. Osłabiają one wówczas znacznie włos i usunięcie go jest bardzo proste. 

Do naszej dyspozycji dostępne są również depilatory mechaniczne wyrywające włosy wraz z cebulkami. Sposób ten ma jednak wiele przeciwwskazań, takie jak: żylaki, cukrzyca, egzemy, stany zapalne skóry, hemofilia. Najlepiej jest więc przed użyciem skonsultować to z lekarzem.

Największą popularnością ze wszystkich metod cieszy się golenie. Według specjalistów jest to jednak najmniej zlecany sposób, ponieważ włoski odrastają znacznie mocniejsze, twardsze oraz ciemniejsze. 

Innym rozwiązaniem są woski. Do dyspozycji mamy ciepłe i zimne, a zabieg można wykonać samodzielnie przy użyciu plastrów woskowych lub udać się do kosmetyczki. Efekt utrzymuję się nawet do 6 tygodni.

Alternatywą dla nich jest metoda cukrowa. Do jej wykonania potrzebujemy plastrów z wodą, cukrem i sokiem z cytryny. Ból podczas zabiegu jest mniejszy niż przy użyciu wosku.

W naszych czasach depilacja, zgodnie z zasadami estetyki oraz kanonami piękna, jest uznawana za konieczną. Poza wyżej wymienionymi metodami, można wypróbować również innych, takich jak depilacja laserowa lub fotodepilacja. Obecnie są łatwo dostępne w gabinetach kosmetycznych.

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz