5 objawów wczesnej ciąży – jak odróżnić ją od zbliżającej się miesiączki?

Objawy ciąży, choć są charakterystyczne, we wczesnym etapie bardzo łatwo pomylić ze zbliżającą się miesiączką. Zamiast więc wpadać w panikę lub euforię z powodu spóźniającego się okresu, poznaj symptomy wskazujące na ciążę.

Jeżeli kobieta ma cykle regularne, wówczas przesunięcie miesiączki może sugerować ciążę. To pierwszy typowy objaw, który może świadczyć o tym, że doszło do poczęcia. Może, ale nie musi – spóźniający się okres często jest skutkiem stresu, nadmiernej aktywności fizycznej, stosowania rygorystycznych diet odchudzających, zmian chorobowych w układzie rozrodczym czy wielu chorób (np. chorób tarczycy). Warto więc poznać inne objawy ciąży.

1. Plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne uważane jest za pierwszy symptom wczesnej ciąży. Trzeba jednak mieć świadomość, że do krwawienia nie dochodzi u każdej kobiety – wyłącznie u tych pań, u których zagnieżdżający się zarodek uszkodzi ścianę naczynia krwionośnego.

Plamienie związane z implantacją może być mylone z miesiączką. Jednak, w odróżnieniu do okresu, nie daje skrzepów, trwa krótko i nie towarzyszy mu ból podbrzusza.

2. Obrzmienie piersi

Chociaż bolesność piersi może pojawiać się przed miesiączką, wrażliwy na dotyk oraz obrzmiały biust często sugeruje ciążę. To skutek zachodzących w organizmie zmian hormonalnych.

3. Senność i zmęczenie

Działająca w organizmie burza hormonów sprawia, że kobieta w ciąży czuje się senna i osłabiona. Jest zmęczona i – jeśli byłoby to możliwe – zasnęłaby na stojąco. Wynika to przede wszystkim z gwałtownego wzrostu poziomu progesteronu.

4. Niechęć do niektórych pokarmów

Jeśli chodzi o objawy ciąży, jednym z nich może być niechęć do spożywania niektórych pokarmów. Kobieta traci apetyt i to, co do tej pory jej smakowało, działa na nią odpychająco.

Może to być skutkiem nadwrażliwości na zapachy, która rozwija się w pierwszych tygodniach ciąży. Wiele pań szczególnie źle reaguje przede wszystkim na kawę.

5. Poranne mdłości

Chociaż poranne mdłości to objaw, który pojawia się nieco później niż np. tkliwość piersi, jednak jest symptomem dość charakterystycznym. Jeżeli miesiączka nadal się spóźnia, a kobieta nie czuje się dobrze, można podejrzewać, że doszło do zapłodnienia.

Sprawdź, czy jesteś w ciąży

Wcale nie musisz żyć w niewiedzy. Jeżeli nie masz pewności czy występujące symptomy to faktycznie objawy ciąży, warto wykonać test ciążowy (dostępny w każdej aptece). Pozwala on wykryć obecność hormonu hCG (gonadotropiny kosmówkowej) w moczu – hormonu świadczącego o ciąży. Jego wykonanie zajmuje zaledwie chwilę – wystarczy na płytkę testową nanieść kroplę moczu, a następnie odczekać ok. 2 minuty. Jeśli na teście pojawią się dwie kreski, spodziewasz się dziecka.

Chociaż testy ciążowe są coraz bardziej wiarygodne, niekiedy może dojść do zafałszowania wyniku. Dlatego warto wykonać również badanie laboratoryjne, które polega na oznaczeniu poziomu beta hCG we krwi. Wynik większy niż 5 mlU/ml wskazuje na ciążę.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz