Od porażki do sukcesu - Historia serii Dom z papieru

Dom z papieru to tytuł, który wywołuje dziś wiele emocji. Oczekiwanie na nowe sezony wydobywa z Ciebie to, co najlepsze. Netflix ma w swojej ofercie hiszpański serial La casa de papel. Jest to historia gangu, który okrada dwie najważniejsze hiszpańskie instytucje finansowe - Mennicę Królewską i Bank Hiszpanii. Mimo że od premiery czwartego sezonu minęło już trochę czasu, historia wciąż jest udostępniana w internecie. Podczas gdy jedni oglądają produkcję od początku, czekając na piąty sezon, inni śledzą twórców i aktorów w mediach społecznościowych, próbując wyłapać wszelkie wskazówki dotyczące kontynuacji. Piąty sezon prawdopodobnie pojawi się na antenie w 2021 roku. Netflix nie potwierdził jednak jeszcze oficjalnej daty emisji. W czym tkwił sekret sukcesu?

O tym opowiada dokument NetflixaDom z papieru: Globalny fenomen. Odpowiada on na to pytanie. Został udostępniony przez Netflixa wraz z czwartym sezonem serialu. Opowiada o porażce, która jest fascynującą historią.

Twórcy od początku wiązali z nim duże nadzieje, ale los niemal powalił ich na ziemię już po pierwszym hejcie. Wszyscy myśleli, że La casa de papel będzie ogromnym sukcesem, kiedy zaczął być emitowany w hiszpańskiej stacji telewizyjnej Antena 3 maja 2017 roku. Pierwszy odcinek przyciągnął ponad 4 miliony widzów. Liczba widzów zamiast rosnąć zaczęła spadać. Ostatecznie przy ekranach było mniej niż połowa widzów niż na początku. Producenci nie mogli sobie pozwolić na utratę prognozowanej niskiej oglądalności na kolejne sezony, więc stacja wyemitowała finałowy odcinek w listopadzie 2017 roku.

Dom z papieru był już nieobecny przez całą ekipę serialu, gdy kupił go Netflix. Według doniesień, Netflix zapłacił za produkcję 2 dolary. Netflix wypuścił przerobioną wersję 1 serialu w grudniu 2017 roku. Odcinki zostały skrócone, co zaowocowało większą liczbą epizodów. Dzięki temu serial stał się bardziej przystępny. Spadająca oglądalność produkcji mogła być spowodowana 70+ minutowymi odcinkami, które były pokazywane na antenie Antena 3. Netflix słusznie zwrócił na to uwagę i od tego czasu dostosował serial do dzisiejszych nawyków oglądania. Serial został również zdubbingowany w języku angielskim, a tytuł został zmieniony z Money Heist. Te zabiegi zostały wykonane w celu dostosowania serialu do anglojęzycznej publiczności. Wiele krajów dokonało również adaptacji serialu, dodając napisy i/lub dubbing w swoich rodzimych językach (w Polsce mamy możliwość wyboru napisów lub lektora). Dzięki temu serial mógł trafić do międzynarodowej publiczności, tak jak chcieli tego twórcy. Nie udało im się jednak tego zrobić za pośrednictwem hiszpańskiej stacji telewizyjnej.

Więcej ciekawostek filmowych i serialowych znajdziesz na https://spokeo.pl/film

Dom z papieru

Nikt nie spodziewał się, że La casa de papel odniesie taki sukces. Javier Gomez Santander (scenarzysta serialu) powiedział w dokumencie, że "przyszedł [do Netflixa] jak worek". Pierwszy sezon został udostępniony przez Netflixa w jego katalogu produkcji zagranicznych, bez żadnej reklamy. Prawdopodobnie miał to być kolejny produkt, dzięki któremu Netflix mógł pochwalić się swoją dużą biblioteką treści. Widzowie Netflixa byli zaskoczeni, dostrzegając potencjał serialu szybciej niż widzowie hiszpańskiej telewizji. Aktorzy i ekipa zaczęli też niespodziewanie zdobywać tysiące zwolenników w mediach społecznościowych każdego dnia, co podkreślają w filmie dokumentalnym.

Po premierze drugiego sezonu w kwietniu 2018 roku, popularność serialu wzrosła jeszcze bardziej. Obecnie znajduje się na 2. miejscu na świecie pod względem popularności seriali. Był nominowany do wielu prestiżowych nagród i otrzymał statuetkę podczas 46. edycji Emmy Awards w kategorii Najlepszy serial dramatyczny. Serial szybko stał się ikoną ruchu oporu, a jego symbole: czerwony kombinezon i maska Dali, a także antyfaszystowska partyzancka piosenka Bella Ciao, stały się integralną częścią protestów na całym świecie. Stroje serialowego gangu konkurują obecnie z kostiumami podręcznych kobiet z serialu Hulu A Handy-Woman's Tale, który w Polsce emitowany jest przez HBO GO. To najbardziej rozpoznawalne kostiumy telewizyjne z ostatnich lat. Do twórców zaczęły napływać zdjęcia osób tatuujących się symbolami serialu, a nawet twarzami aktorów. Stały się błyskawicznie rozpoznawalne w każdym zakątku świata.

Stało się jasne, że to nie koniec. Netflix poprosił twórców o zorganizowanie kolejnego heistu. Twórcy zaproponowali, aby kontynuować losy członków gangu. Twórcy czekali 2 miesiące na odpowiedź na tę propozycję. Chcieli stworzyć międzynarodowy serial, który spodobałby się widzom z różnych zakątków globu. Zależało im na tym, aby serial nie stracił na wartości, będąc produkowanym w wielu sezonach. Zgodzili się na propozycję platformy, by tworzyć krótsze części, ale by każdy odcinek miał większy rozmach. Netflix uwierzył w ten serial. Twórcy dysponowali bowiem większym budżetem, co pozwoliło im opuścić Madryt, pierwotne miejsce kręcenia zdjęć, i stworzyć prawdziwie globalny serial. W trzecim i czwartym sezonie nakręcono autentyczne lokacje w Tajlandii i Panamie. Nie były to lokacje osiągalne jak w poprzednich sezonach.

3. sezon serialu, który już w pierwszym tygodniu od premiery został obejrzany w 34 milionach domów, ukazał się w lipcu 2019 roku. 4 sezon, który został wyemitowany 3 kwietnia 2020 roku, był oglądany 31,75x więcej niż średnia oglądalność seriali na całym świecie, bijąc rekord oglądalności takich megaprodukcji jak Gra o tron, Westworld, Westworld, Gra o tron, Westworld i Brooklyn Nine-Nine. Wyszukiwane hasła, takie jak La casa de papel, Dom z papieru, czy imiona poszczególnych bohaterów, wciąż znajdują się na wysokich pozycjach w internetowych wynikach wyszukiwania prawie cztery miesiące po premierze serialu.

Co sprawia, że Dom z papieru przyciąga najwięcej widzów? Akcja serialu jest tym, co idzie z duchem czasu. Nawet scenarzyści starają się uchwycić aktualne problemy społeczne, pisząc scenariusz z odcinka na odcinek. To pozwala im uchwycić problemy w miarę ich pojawiania się. Tworzy to większe napięcie, ponieważ aktorzy często dostają scenariusz w ostatniej chwili, co czyni go trudniejszym. Najbardziej przekonującym i ekscytującym aspektem Dom z papieru jest sprzeciw wobec systemu, z którym w jakiś sposób identyfikuje się każde pokolenie i każda klasa społeczna. Bohaterów serialu i widzów połączyła pewna filozoficzna więź. Ekranowi buntownicy stali się ulubieńcami widzów, ponieważ są chwile, kiedy wszyscy czujemy potrzebę oporu, niezależnie od naszej narodowości. To właśnie postacie, które możemy zrozumieć, podnoszą nas na duchu. Oni nas rozumieją.

Więcej do przeczytania na https://spokeo.pl/

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz