Energooszczędny podgrzewacz wody

Jeżeli szukamy taniego, a zarazem wygodnego sposobu podgrzewania wody, powinniśmy rozważyć zakup energooszczędnego podgrzewacza wody. Urządzenia te charakteryzują się niskim poborem energii elektrycznej, stąd też ich rosnąca popularność. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając sprzęt?

Energooszczędne przepływowe podgrzewacze wody – czy warto?

Podstawowym atutem energooszczędnych podgrzewaczy wody jest to, iż pobierają prąd tylko w momencie przepływu wody. Dzięki niewielkim gabarytom możemy je zamontować w pobliżu miejsca poboru wody. Po odkręceniu kranu podgrzewacz włącza się automatycznie, ogrzewając przepływającą przez niego wodę.

Taka konstrukcja sprawia, że nie występują straty ciepła wody związane z jej przechowywaniem w zbiorniku oraz przepływem przez długie odcinki rur prowadzące z bojlera do kranu. Jeżeli sprzęt zostanie zamontowany we właściwym miejscu, pozwoli to na zmniejszenie zużycia wody oraz energii elektrycznej.

Warto mieć na uwadze także to, że energooszczędne podgrzewacze wody, jako urządzenia przepływowe, wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Musi ona mieć optymalną moc, aby sprzęt działa bez zarzutu. W przeciwnym razie konieczne jest zastosowanie ogrzewaczy pojemnościowych.

Z tego, iż jest to sprzęt elektryczny wynikają jednak także wymierne korzyści. W porównaniu z gazowymi podgrzewaczami wody te na prąd:

  • nie potrzebują specjalnych przyłączy gazowych,
  • nie wymagają budowy komina,
  • są bezpieczne – nie grożą wybuchem czy też zaczadzeniem,
  • nie wymagają odpowiednio wentylowanych pomieszczeń.

Wszystko to sprawia, że urządzenia te są chętnie wykorzystywane nie tylko w domach i mieszkaniach, ale także na campingach oraz w domkach letniskowych. Niewielkie gabaryty, prosty montaż i niski pobór energii – to te atuty sprawiają, że sprzęt ten cieszy się rosnącą popularnością.

Jaki energooszczędny podgrzewacz wody?

Energooszczędne przepływowe podgrzewacze wody dobiera się do rodzaju punktów odbioru wody. W przypadku:

  • umywalki lub zlewozmywaka – zwykle stosuje się podgrzewacze umywalkowe, które osiągają moc od 3,5kW do5,5kW. Wyposażone są one w baterię, a wiesza się je bezpośrednio nad umywalką lub w szafce kuchennej pod zlewozmywakiem.
  • prysznica – potrzebujemy mocniejszych urządzeń. Jeżeli w naszej łazience znajduje się prysznic ze standardową wylewką, do pogrzania wody w zupełności wystarczy sprzęt o mocy 12-15kW. Jeśli jednak pod prysznicem zastosowaliśmy deszczownicę, niezbędny będzie podgrzewacz charakteryzujący się większą mocą i wydajnością – 24kW to minimum. W niektórych przypadkach konieczne będzie zastosowanie sprzętu o mocy nawet 27kW.
  • wanny – należy zastosować urządzenie o mocy sięgającej minimum 18kW.

Wybierając podgrzewacze wody należy zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj punktów odbioru wody, ale także ich liczbę. Jeżeli chcemy zastosować podgrzewacz do jednego zlewozmywaka lub umywalki, wystarczy urządzenie jednofazowe zasilane napięciem 230V.

Jeśli zaś zależy nam na dostarczeniu ciepłej wody do większej liczby punktów odbioru, konieczne będzie zastosowanie urządzeń trójfazowych zasilanych napięciem 400V. Sprawdzą się one również w przypadku pojedynczego prysznica czy wanny. Dostarczają bowiem większe ilości ciepłej wody, co podczas kąpieli jest istotną kwestią.

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń służących do podgrzewania wody. Wybierając optymalne rozwiązanie, zwróćmy uwagę także na indywidualne potrzeby domowników. W niektórych przypadkach sprawdzi się bowiem przepływowy pogrzewacz wody, w innych zaś energooszczędny bojler elektryczny.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz