Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Strach, lęk, zamykanie się na świat a nawet na najbliższych – z takimi problemami muszą zmagać się osoby z wyłonioną stomią. Po operacji ratującej życie często przychodzi brak akceptacji samego siebie. Natomiast jak radzą specjaliści nawet drobne poruszenie sfery seksualnej wpływa na akceptację siebie i powoduje, że proces zdrowienia u pacjenta ze stomią jest dużo szybszy.
Stomia jest chirurgicznie wytworzonym połączeniem części jelita z powierzchnią ciała. Według badań przeprowadzonych na zlecenie kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię.”, prawie 70% stomików odczuwa dyskomfort w kontaktach z otoczeniem. – Z punktu widzenia seksualności osoby, u której wyłoniono stomię, najważniejsze się wydaje dojście do ładu z nowym stanem ciała. Powrót do takich rzeczy, co do których rzadko zadajemy sobie pytanie: czy lubię swoje ciało, czy je akceptuję, czy w tej nowej kondycji jestem wstanie rozebrać się przed swoim partnerem czy partnerkom. Świadomość i spokój to są słowa klucze, które mogą nam pomóc przejść przez ten trudny czas – mówi newsrm.tv Marta Niedźwiedzka, autorka książki „Slow sex”.
Jak radzi Marta Niedźwiecka najważniejsze jest to, żeby nie bać się szukać pomocy u specjalistów. Jest to ważne zarówno jeżeli chodzi o psychikę jak i sam proces wracania do zdrowia, gdyż jak się okazuje stres, podwyższony poziom lęku spowalniają ten proces. – Osoba, która odczuwa silny lęk gorzej dochodzi do zdrowia, jest w słabszej kondycji psychicznej i fizycznej. Takie drobne poruszenie sfery seksualnej daje szanse na poczucie bezpieczeństwa, wpływa na akceptację siebie i poczucie się wartościowym. Powoduje, że proces zdrowienia i dochodzenie do dobrej kondycji u pacjenta ze stomią jest dużo szybszy – Dorota Minta, psycholog i ekspert kampanii „Stomalife. Odkryj stomię”.
Operacja wyłonienia stomii jest przeprowadzana między innymi w wyniku chorób układu pokarmowego, które stają się coraz bardziej powszechnym problemem medycznym. Według badań przeprowadzonych na zlecenie kampanii „Stomalife. Odkryj stomię” jedynie co 5 stomik czuje się szczęśliwy, a ponad 30 proc. potrzebuje wsparcia z zewnątrz, aby zaakceptować swoją sytuację po operacji wyłonienia stomii.
- Wykluczenie, z którym staramy się walczyć dotyczy wszystkich sfer życia. Tak jak następuje wycofanie ze wszystkich sfer życia, zanikają kontakty towarzyskie, tak samo zamykają się drzwi sypialni. Jest to duży problem i należy pamiętać o tym, że rośnie liczba stomików, zmniejsza się średnia wieku osób ze stomią – Magdalena Piegat z Fundacji Stomalife.
Szacuje się, że w Polsce żyje około 40 tysięcy osób z wyłonioną stomią.
Źródło: newsrm.tvsamaprzyjemnosc.pl