Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Grudzień to dla wielu z nas miesiąc szczególny. Kończący się rok kalendarzowy to czas podsumowań, planów i przełomowych momentów. Przed szampańską zabawą sylwestrową czekają nas jednak wyjątkowe święta. Mowa oczywiście o Bożym Narodzeniu – dniach, które dla niemal każdego z nas mają szczególny wymiar i zajmują specjalne miejsce. Jest to przede wszystkim czas spędzony z rodziną i najbliższymi – już niedługo zasiądziemy z nimi do stołów i przełamiemy się opłatkiem. Święta to czas miłości, pojednania i spokoju. Bardzo istotna rolę w tym okresie pełni tradycja. Czekamy na pierwszą gwiazdkę, wypatrujemy świętego Mikołaja, kładziemy sianko pod obrus i śpiewamy kolędy. To właśnie te charakterystyczne świąteczne piosenki i pastorałki są tym, na co wielu z świętujących czeka najbardziej. Pozwalają zbliżyć się do siebie i wspólnie przeżywać te wyjątkowe dni.
Kolędy to w większości domów podstawa bożonarodzeniowej tradycji. Cała rodzina zaczyna je śpiewać już przy wigilijnym stole. Kolędy towarzyszą nam przez całe święta – warto pamiętać jednak, że w kościele katolickim okres związany z Bożym Narodzeniem potrwa aż do 2 lutego. Polacy uwielbiają kolędy – świadczyć o tym mogą liczne koncerty i wydarzenia poświęcone świątecznym utworom. Często w ich wykonanie angażują się gwiazdy polskiej estrady – usłyszeć możemy wówczas najpopularniejsze kolędy w wykonaniu aktorów, piosenkarzy i celebrytów. Świąteczną ramówkę prezentuje tez większość stacji radiowych i telewizyjnych. Dzieci mają natomiast okazję wziąć udział w licznych przeglądach kolęd i pastorałek. Co roku towarzyszą im także jasełka – tradycyjne przedstawienia o tematyce bożonarodzeniowej. Nie wszyscy znają jednak teksty kolęd – nawet tych najpopularniejszych. Śpiewane są przecież zaledwie kilka razy w roku. Jak więc odnaleźć się w świątecznej rzeczywistości? Okazuje się, że nie trzeba nawet inwestować w specjalny śpiewnik.
Tematyka kolęd jest oczywiście ściśle związana z Bożym Narodzeniem. Utwory odnoszą się do narodzin Jezusa, Betlejem i świętej rodziny, dla której nie było miejsca w gospodzie. Nieśmiertelny duch kolęd sprawia, że wielu one wzruszają i przywołują wspomnienia z beztroskich lat dzieciństwa. Niektóre z nich mają wręcz charakter międzynarodowy – dla przykładu „Cicha noc” znana jest w wielu wariantach językowych. Wśród polskich kolęd także warto wyróżnić kilka perełek, których tekst może nam jednak nastręczyć nieco trudności. Do tego rodzaju świątecznych klasyków należą z pewnością „Jezus Malusieńki”, „Anioł Pasterzom mówił” czy „Dzisiaj w Betlejem”. Teksty kolęd na szczęście można bez problemu znaleźć w internecie. Można więc wspomóc się smartfonem i razem z bliskimi świętować i przeżywać ten cudowny czas.
samaprzyjemnosc.pl