Kawa z kawiarki – czym różni się od klasycznego espresso?

„Espresso” - to hasło zelektryzuje każdego kawosza. Natychmiast przywołuje na myśl niepowtarzalny klimat włoskich miast, a szczególnie Turynu, który szczyci się, że właśnie tam wymyślono sposób zaparzania tego napoju. Na szczęście nie trzeba jechać na Półwysep Apeniński, by degustować taką kawę. Czy jednak kawa z kawiarki może konkurować z oryginalnym, włoskim espresso?

Jak wygląda i smakuje oryginalne espresso?

Może się zdarzyć, że espresso zamówione w kawiarni znacznie odbiega od włoskiego pierwowzoru. Prawdziwe espresso, według prekursora analizy sensorycznej Luigiego Odello, składa się z orzechowej pianki, o kremowej konsystencji i 25-mililitrowej porcji ciemnej kawy. Aromat musi być bogaty w nuty kwiatowe, owocowe i czekoladowe. Smak intensywny, delikatnie gorzki, lecz pozbawiony nadmiernej kwasowości. Espresso podawane jest w 50-mililitrowej filiżance ze szklanką wody, do oczyszczania kubków smakowych po każdym łyku.

Co jest potrzebne do przygotowania idealnego espresso?

Przede wszystkim kawa i odpowiedni sprzęt. Zbyt drobno zmielone ziarna oddają za dużo kwasowości i espresso nie będzie takie, jak należy. Ważne jest też odpowiednie ciśnienie ok. 9 barów, by mogła powstać kremowa pianka. A więc, jak robić kawę w kawiarce, by wyszła z niej jak najbardziej przypominająca espresso? Przede wszystkim używaj średnio zmielonych ziarenek kawy w ilości 7 gramów na porcję. Wcześniej podgrzej filiżanki do ok. 50 stopni i zadbaj o szklankę wody. Do espresso nie nadaje się kawa zmielona długo przed zaparzaniem.

Kawiarka do kawy – czy można przygotować w niej espresso?

Chociaż włoska sztuka parzenia espresso rekomenduje do tego ekspresy ciśnieniowe, kawiarka do kawy może zapewniać napój przypominający swoją intensywnością, barwą i aromatem oryginał. Konieczne jest do tego oczywiście trzymanie się pewnych wskazówek, dotyczących tego, jak parzyć kawę w kawiarce. Podano je poniżej.

  1. Napełnij zbiornik w kawiarce tak, by nie przekraczał poziomu zaworu bezpieczeństwa.
  2. Zmiel drobno odpowiedni gatunek kawy w młynku z żarnami (najlepiej 100% arabika z orzechowym lub czekoladowym aromatem).
  3. Umieść kawę w sitku bez mocnego ubijania.
  4. Skręć makinetkę i umieść nad palnikiem lub podłącz do prądu.
  5. Gdy w dzbanku pojawi się pianka, twoja kawa jest gotowa!

Jaką kawiarkę wybrać do espresso?

To zależy od wielu czynników np. rodzaju kuchenki (gazowa lub indukcyjna), ilości wypijanej kawy (1tz to oznaczenie pojemności jednej filiżanki kawy, która mieści się w przedziale 20-30 ml), sposobu podgrzewania kawiarki (indukcyjnie, gazowo lub elektrycznie), stylu i przywiązania do marki. Chociaż są to urządzenia bardzo trwałe i pozbawione wadliwych elementów, ciśnienie w nich wytwarzane może spowodować uszkodzenie zaworów bezpieczeństwa lub spieniania, a także uszczelek. Dlatego rozważając, jaką kawiarkę wybrać, kieruj się tez możliwością dokupienia części zamiennych lub długą gwarancją producenta.

Chociaż w kawiarce nie wyjdzie idealnie prawdziwe espresso, możesz bez konieczności kupowania droższych ekspresów ciśnieniowych zbliżyć się do jakości tego włoskiego napoju. Wystarczy zastosować się do powyższych wskazówek.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz