Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Pokrywy do akwarium są rozwiązaniem polecanym przez wielu doświadczonych akwarystów. Pokrywa do zbiornika pełni wiele funkcji, które mogą być przydatne i ułatwić życie początkującym adeptom hodowli roślin wodnych i ryb. Pokrywy występują w wielu rozmiarach i kształtach, istnieje też zawsze możliwość zamówienia pod wymiar takiej pokrywy, która doskonale pasuje do twoich wymagań. Gotowe zestawy akwarystyczne często jako jedną z części oferują pokrywę pasującą do zbiornika z zestawu. Jeśli jednak sam chcesz skompletować swój zestaw, możesz poszczególne elementy dobrać do swoich potrzeb i budżetu. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o korzyściach stosowania oraz o rodzajach pokryw do akwarium.
Pokrywa do akwarium nie jest absolutną koniecznością. Istnieją jednak korzyści, które sprawiają, że naprawdę warto rozważyć jej montaż.
Po pierwsze i najważniejsze, pokrywa uniemożliwia rybom i innym mieszkańcom akwarium wydostanie się na zewnątrz. Wbrew pozorom stworzenia wodne, zwłaszcza w stresie, potrafią wyskakiwać ponad taflę wody i opuścić zbiornik. Dla nich oznacza to śmierć - dla ciebie smutek, a także konieczność wydania pieniędzy na kolejne ryby. Istnieje opcja położenia na zbiorniku odpowiadającej mu kształtem płyty szklanej, aby ograniczyć możliwość opuszczania akwarium przez ryby. Pokrywy mają jednak więcej funkcji niż tylko przykrywanie zbiornika, co może być dużą wygodą dla osób rozpoczynających swoją przygodę z akwarystyką.
Po drugie, pokrywa zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z akwarium, co przekłada się na możliwość rzadszego dolewania wody pomiędzy jej wymianami.
Po trzecie, pokrywa do akwarium stanowi odgrodzenie zbiornika od reszty domu, jest mniejsze prawdopodobieństwo zawilgocenia mieszkania.
Po czwarte, solidna pokrywa chroni akwarium i jego mieszkańców przed zakusami psów, kotów i małych dzieci, a także przed kurzem i brudem oraz zwierzęcą sierścią.
Pokrywy akwariowe z plastiku to najpopularniejsze i najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie. Są modelowane na prasie, często nazywa się je “wytłoczkami”. Występują w różnych rozmiarach i kształtach, łatwo dokupić taką pokrywę, zwłaszcza do zbiornika o standardowych wymiarach. W zasadzie ten rodzaj pokrywy sprawdzi się wystarczająco dobrze nawet w przypadku średnio zaawansowanego akwarysty. Pokrywy z tworzyw sztucznych często wmontowane mają jednocześnie oświetlenie. Ich minusem jest to, że najczęściej nie dają możliwości manewrowania tym oświetleniem, ani dodawania kolejnych lamp. Pokrywa plastikowa zazwyczaj posiada wszelkie otwory umożliwiające instalację oprzyrządowania. W razie braku możliwości montażu wszystkiego, na czym zależy ci w twoim akwarium, istnieje opcja samodzielnego wywiercenia dodatkowych otworów, na przykład na montaż kolejnej świetlówki, czy filtra kaskadowego.
Pokrywy do akwarium zrobione z aluminium są znacznie bardziej zaawansowane niż te plastikowe. Nadają się świetnie dla fachowców i osób z dużym doświadczeniem w akwarystyce. Występują w wielu kolorach, wybór pięknej i estetycznej pokrywy z aluminium jest dużo łatwiejszy niż w przypadku pokryw z tworzych sztucznych. Jednak są od tych drugich także dużo droższe. Pokrywy aluminiowe do akwarium oferują dużo miejsca na montaż oświetlenia i całego systemu elektrycznego jakiego potrzebujesz. Najczęściej istnieje możliwość podniesienia samej górnej płyty lub jej połowy, bez konieczności usuwania całej pokrywy. Ułatwia to znacznie czyszczenie zbiornika, prace serwisowe i wymianę wody.
Pokrywy aluminiowe dają dużo lepszy efekt wizualny. Możesz nie tylko dobrać kolor pasujący do wyglądu swojego akwarium. Oświetlenie zbiornika dużo piękniej współpracuje z pokrywą aluminiową niż jej plastikowymi odpowiednikami. Całość założenia jest bardziej spójna, solidniejsza i dużo bardziej cieszy oko. Akwarium daje ci wtedy taką radość, o jakiej marzyłeś.
Pokrywy do akwarium należy zawsze zamawiać u sprawdzonych sprzedawców wyrobów akwarystycznych. Fachowcy nie tylko dobrze ci doradzą, ale posiadają szeroki asortyment i opcje zarówno dla początkujących, jak i dla tych, którzy na akwarystyce zjedli zęby.
Artykuł partnera
samaprzyjemnosc.pl