Jak jeść dobrze i niedrogo

Właściwe odżywianie jest niezbędne do budowania zdrowego i szczęśliwego życia. Możesz ćwiczyć codziennie, nie palić, nie pić, mieszkać na wsi i oddychać czystym powietrzem, ale jeśli zjesz wszystkie te śmieci, to wszystko to zniknie.

I vice versa, stosując zasady zdrowej diety, poczujesz się lepiej, nawet w warunkach złej ekologii i złych nawyków.

Dobre odżywianie to warunek dla zdrowego człowieka

Czasami słyszy się, że właściwe odżywianie i spożywanie tylko zdrowych produktów będzie prawdziwym ciosem dla budżetu rodzinnego. Co za bzdury! Wręcz przeciwnie: jeżeli nie masz wysokiej pensji, musisz dobrze jeść, bo to, czego ciało potrzebuje, jest bardzo tanie. 

Zacznijmy od tego, czego ciało potrzebuje do swoich funkcji życiowych. Są to białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, minerały i błonnik. Białko znajduje się w wielu produktach spożywczych, zarówno drogich jak i tanich: mięso, ryby, jajka, twarożek, ser, soja. Węglowodany to zboża, makarony, chleb i wyroby piekarnicze, ciasta, ciastka itp. Tłuszcze: wszystkie oleje, zarówno roślinne jak i zwierzęce. Błonnik, witaminy i minerały znajdują się głównie w warzywach, owocach i zieleni.

Dobrze zbilansowana dieta jest niedroga.

Sprawdź promocje na zdrowe produkty w Aldi.

Wybierzmy z każdej grupy najtańsze i najbardziej przydatne produkty do zdrowego żywienia.

  • Białko - jajka, twarożek, rośliny strączkowe (nie wszystkie niezbędne aminokwasy), kurczak.
  • Węglowodany - ziemniaki i wszelkie zboża z wyjątkiem kaszy manny (ryż, gryka, owies, proso, jęczmień perłowy).
  • Tłuszcze - nierafinowany olej słonecznikowy. Wszystkie tłuszcze zwierzęce zawierają dużo cholesterolu, dlatego masło, smalec i kwaśna śmietana są bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia. Oliwa z oliwek jest za droga i zahipnotyzowana. Niektórzy lekarze domowi uważają go za mniej użyteczny niż olej słonecznikowy.
  • Witaminy i minerały: jabłka, kapusta, marchew, buraki, zioła (pietruszka, koper, kolendra, pokrzywa, liście mniszka lekarskiego). W lecie ogórki i pomidory są tanie.

W rzeczywistości duża część wydatków przeciętnego człowieka (jeśli mówimy o jedzeniu) to wydatki na takie rzeczy jak chleb, kanapki, bułki, ciasteczka, słodycze, piwo i fast food. A kiedy przestajemy się zatruwać, oszczędzamy mnóstwo pieniędzy.
 

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz