Ochroń swoje dziecko przed ukąszeniem – skuteczne sposoby na odstraszenie meszków, komarów i kleszczy

​Zastanawiasz się, jak ochronić swoje dziecko przed ukąszeniami owadów? Wiele aptek i portali internetowych posiada ogromną ofertę środków przeciw ukąszeniom np. https://www.doz.pl/apteka/k4895-Komary_i_kleszcze . Jak jednak wybrać najlepsze?

Środki odstraszające owady nazywane są repelentami, wśród nich można wyróżnić syntetyczne substancje chemiczne oraz naturalne olejki eteryczne. Najpopularniejsze spośród pierwszej grupy to DEET, ikarydyna oraz IR3535. Ich skuteczność jest wysoka, ale posiadają ograniczenia dotyczące wieku użytkownika. Dowiedz się, jaki repelent będzie najodpowiedniejszy dla twojego dziecka.

Która substancja chemiczna odstraszająca komary jest najbezpieczniejsza?

Decydując się na zastosowanie repelentu u dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek oraz nagromadzenie owadów w miejscu, do którego się wybieramy, a zatem narażenie na ukąszenia.

DEET, czyli najpopularniejszy środek stosowany w preparatach odstraszających owady przeznaczonych dla dorosłych, wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Jednak narażenie na jego wysokie dawki może doprowadzić do licznych skutków ubocznych, ponieważ może mieć on toksyczne działanie na układ nerwowy, w szczególności u małych dzieci. W związku z tym jego stosowanie jest bezwzględnie zakazane u kobiet w ciąży i noworodków do 2. miesiąca życia, a nie zaleca się również stosowania go u dzieci w wieku poniżej 12 lat (wyjątkiem mogą być wycieczki w miejsca, gdzie jest naprawdę duże skupisko komarów, kleszczy i innych insektów). DEET może uczulać skórę i podrażniać oczy, dlatego lepiej aplikować go na ubrania, ale należy pamiętać o tym, że może uszkadzać materiały z włókien syntetycznych.

Ikarydyna jest bezpieczniejsza od DEETu, nie wpływa na układ nerwowy, nie posiada zapachu, nie wywołuje podrażnień skóry i reakcji alergicznych, nie uszkadza także materiałów syntetycznych. Substancja wykazuje niższą skuteczność niż DEET, ale przy stężeniu 20% jej działanie ochronne trwa aż 8. do 14. godzin. Stosowanie ikarydyny jest dozwolone u dzieci powyżej 2. roku życia, zatem wydaje się dobrym kompromisem pomiędzy wysoką skutecznością a bezpieczeństwem. Należy pamiętać o niestosowaniu jednocześnie preparatów z DEET i ikarydyną, ponieważ w połączeniu stają się toksyczne dla organizmu człowieka.

IR3535 to substancja mniej skuteczna niż DEET i ikarydyna, jednak wykazująca duże bezpieczeństwo. Stosowana na skórę nie wywołuje podrażnień, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie rekomenduje stosowanie preparatów w kremie zawierających IR3535 u dzieci po ukończeniu 12. miesiąca życia. Podobnie jak DEET, substancja może uszkadzać tworzywa sztuczne, dlatego należy unikać aplikacji na wózki, nosidełka i ubranka z dodatkiem włókien syntetycznych.

Czy olejki będą bezpieczniejszą formą ochrony dzieci przed owadami?

Olejki eteryczne z eukaliptusa cytrynowego, lawendy, paczuli czy mięty pieprzowej odstraszają komary, jednak działanie to jest krótkie ze względu na szybki czas ich ulatniania się ze skóry.

Większość olejków odstrasza jedynie meszki i komary, zatem dziecko dalej jest narażone na ukąszenia kleszczy, co więcej naturalne olejki są silnymi alergenami. Zatem jeśli twoje dziecko ma więcej niż 2 lata, zdecydowanie lepszym wyborem będzie preparat zawierający ikarydynę lub IR3535, szczególnie jeśli wybieracie się w rejony z dużą ilością kleszczy i komarów.

Jaki preparat wybrać kierując się wiekiem dziecka?

W przypadku noworodków i niemowląt do 2. miesiąca życia nie zaleca się stosowania jakichkolwiek preparatów, a jedynie zabezpieczenie w postaci gęsto utkanych moskitier zakładanych na wózek i łóżeczko. Po 2. miesiącu życia, a przed ukończeniem roku przez dziecko, można dodatkowo zastosować naturalny repelent zawierający np. citriodiol. W miejscach o dużym zagęszczeniu owadów można spryskać wózek preparatem z ikarydyną, oczywiście podczas nieobecności dziecka.

U maluchów powyżej 1. roku życia można zastosować preparat z IR3535, najlepiej w postaci kremu, aby uniknąć wdychania preparatu przez dziecko. Powyżej 2. roku życia najtrafniejszym wyborem będzie produkt z ikarydyną, ponieważ najlepiej łączy wysoką skuteczność i bezpieczeństwo zastosowania. U dzieci powyżej 2. roku życia, a przed ukończeniem przez nie 12 lat używaj DEET, ale tylko w skrajnych przypadkach, kiedy ryzyko zakażenia się boreliozą, kleszczowym zapaleniem mózgu bądź innymi chorobami jest bardzo wysokie.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek produktu odstraszającego owady przeczytaj jego etykietę i dołączone do niego informacje oraz pamiętaj o kilku ważnych zasadach:

  • Nakładaj równomiernie cienką warstwą preparatu. W przypadku małych dzieci rób to pośrednio, najpierw aplikując na swoje dłonie, a dopiero potem na skórę dziecka. Po aplikacji dokładnie umyj ręce.
  • Nie aplikuj repelentu na dłonie dziecka, ponieważ mógłby on trafić do oczu lub buzi.
  • Repelenty nakładaj na dworze, nie w zamkniętych pomieszczeniach. Powrocie do domu dokładnie zmyj preparat ze skóry.
  • W razie potrzeby możesz spryskać odzież, pamiętając o tym, że DEET i IR3535 może uszkadzać materiały sztuczne.
  • Nie stosuj repelentów na uszkodzoną i podrażnioną skórę.
  • W przypadku kontaktu z oczami i ustami, przemyj twarz dużą ilością wody.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz