Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Bez wody nie byłoby życia. Wszystkie żywe organizmy potrzebują jej, by funkcjonować. Mimo że nie dostarcza żadnych wartości odżywczych i pozbawiona jest smaku, bez niej człowiek nie przetrwa dłużej niż 10 dni. Jest ona najważniejszym budulcem ludzkiego ciała - człowiek składa się z wody w aż 60%. Czy wiesz, jaka powinna być prawidłowa zawartość wody w organizmie oraz ile pić wody, by zachować dobrą formę i zdrowie?
Ilość wody w organizmie waha się w zależności od wieku, ale także od diety oraz od ilości przyjmowanych płynów. Jest także różna ze względu na płeć, ponieważ kobiety i mężczyźni różnią się budową. Normy wynoszą odpowiednio:
Jak widać, najwięcej wody w organizmie ma niemowlę. Jest tak, ponieważ u małego dziecka narządy oraz tkanki nie są jeszcze w pełni rozwinięte. Dopiero z czasem, około 12 roku życia, zaczyna się to zmieniać. U chłopców ilość wody w organizmie jest większa niż i dziewczynek, ponieważ u płci męskiej jest więcej tkanki mięśniowej, w której gromadzone jest aż 70% całej wody w organizmie. U dziewcząt występuje więcej tkanki tłuszczowej, z tego względu procentowa zawartość wody w organizmie jest nieco mniejsza i stan ten utrzymuje się przez całe życie.
Woda w organizmie pełni wiele ważnych ról. Przede wszystkim odpowiada za dostarczanie substancji odżywczych do komórek, ponieważ to właśnie w wodzie są one rozpuszczane, a następnie transportowane dalej. Woda wspomaga także procesy trawienne, pobudza pracę jelit oraz pełni ważną rolę w procesie odtruwania organizmu i oczyszczania go z toksyn. Reguluje również temperaturę ciała, co najlepiej jest widoczne w gorące dni w postaci potu, który ochładza ciało i dzięki temu zapobiega przegrzaniu. Dodatkowo, dzięki wodzie nie ulegają uszkodzeniom narządy wewnętrzne - nie występuje między nimi tarcie i są w ten sposób chronione. Z tego względu ważne jest, by pić odpowiednią ilość płynów i dbać o prawidłową zawartość wody w organizmie.
Picie wody jest bardzo ważne - w przypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości płynów, może dojść do odwodnienia organizmu. By temu zapobiec, dobrze jest wiedzieć, ile wody powinien pić człowiek w ciągu dnia.
W przypadku, gdy zawartość wody w organizmie jest zbyt niska, może dojść do odwodnienia. Objawami są:
By tego uniknąć, należy pić odpowiednią ilość wody nie czekając, aż zaschnie w gardle. Najlepiej utrzymywać nawodnienie na stałym poziomie.
Materiał zewnętrzny
samaprzyjemnosc.pl