Pamiętniki Fanny Hill – czyli wspomnienia kurtyzany

Dobra książka to przede wszystkim taka, która przenosi czytelnika w inne miejsce, pokazuje ludzkie losy i kierujące nami mechanizmy. A skoro tak stawiamy sprawę, to jedną z najlepszych książek wszech czasów . Dlaczego? Postanowiliśmy to sprawdzić! Oto, co udało nam się ustalić.

Dlaczego ludzie sięgają po Pamiętniki Fanny Hill?

W ludzkiej naturze leży ciekawość. Uwielbiamy podglądać wiele zjawisk, rozpracowywać zawiłości ludzkich biografii oraz rozpatrywać związki przyczynowo-skutkowe wydarzeń. Doskonale wpisał się w to John Cleland, autor wydanej w 1748 roku powieści: Pamiętniki Fanny Hill. – To opowieść o dziewczynie, która musiała stawić czoła wielu przeciwnościom losu i bardzo szybko dorosnąć. W młodym wieku znalazła się w XVIII – wiecznym Londynie i została jedną z najlepszych kurtyzan. Przez pryzmat jej pracy, autor ukazał realia świata wielkiej polityki i dyplomacji – szczególnie przez nocnego życia. Książka jest napisana prostym, ale jednocześnie pikantnym językiem, któremu również zawdzięcza swoją popularność – muszę przyznać, że z roku na rok po Pamiętniki Fanny Hill sięga coraz więcej osób. – mówi ekspert z wydawnictwa vesper.pl, odpowiedzialnego za najnowsze, polskie wydanie książki "Fanny Hill. Wspomnienia kurtyzany".

Książka, którą czytają pokolenia

Śmiało można powiedzieć, że to ponadczasowe dzieło, po które od XVIII wieku sięgają czytelnicy na całym świecie. – Książka została przetłumaczona na wiele języków i zaliczana jest do kanonu klasyki literatury. Nic dziwnego – z jednej strony wpisuje się w nurt ars amandi, z drugiej jest dziełem ukazującym społeczeństwo w danym okresie. To propozycja dla naprawdę wytrawnych czytelników, którzy będą potrafili dostrzec dużo więcej niż realia branży miłosnej XVIII-wiecznej Anglii. O jej popularności świadczy także liczba adaptacji filmowych, których się doczekała – od lat 60-tych XX wieku było ich minimum 6, a przecież Pamiętniki Fanny Hill nieustannie są w orbicie zainteresowań filmowców. – dodaje specjalista z vesper.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz