Czym się kierować przy wyborze legowiska dla psa?

Właścicielom szczeniaków może się wydawać, że spanie z nim w jednym łóżku jest czymś fantastycznym. Jednak należy pamiętać, że to niewielkie stworzenie już za kilka stanie się dużym psem. Dlatego warto przyzwyczajać psa już od samego początku do spania w legowisku. W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele rodzajów legowisk. Różnią się on nie tylko kolorami, ale również kształtem oraz materiałem z jakiego zostały wykonane. Poniżej postaram się opisać, na co należy przede wszystkim zwrócić uwagę przy zakupie?

Rozmiar oraz kształt

Zazwyczaj w ciągu swojego życia pies korzysta z więcej niż jednego legowiska. Dotyczy zwłaszcza zwierzaków, które szybko rosną oraz tych, które mają skłonności do niszczenia rzeczy. Wybierając w sklepie legowisko należy wziąć pod uwagę jego obecny rozmiar. W celu dokonania dobrego zakupu należy sprawdzić, jaka jest długość naszego psa od nasady ogona do czubka nosa a także od czubka głowy do podstawy łap. Do otrzymanego wyniku powinno się dodać około dwudziestu centymetrów.

Legowiska dla psów powinny być na tyle obszerne by zwierzęta mogły się w nich swobodnie przeciągnąć i rozłożyć. Nie można zapominać o tym, że w legowisku powinno się też znaleźć miejsce na różnego rodzaju zabawki. Psy lubią przenosić takie rzeczy do miejsca, w którym śpią.  

Gdy wiemy jaka ma być wielkość legowiska należy pomyśleć też o jego kształcie, dostępne są między innymi różnego rodzaju:

  • pontony,
  • materacyki,
  • namioty,
  • mebelki.

Wbrew pozorom forma legowiska ma bardzo duże znaczenie. Przede wszystkim powinna być ona dostosowana do charakteru naszego psa. W sytuacji, gdy na przykład lubi się on chować i odpoczywać w odosobnieniu dobrym wyborem będzie namiot lub jakaś forma domku.

Z czego powinno być wykonane legowisko?

Kolejną ważną kwestią jest rodzaj wykorzystanego materiału. Ważne by pokrycie legowiska było trwałe i odporne na działanie wilgoci. Należy też sprawdzić czy łatwo jest je utrzymać w czystości. Wielu specjalistów zaleca kupno legowiska wykonanego z materiału polimerowego o wysokiej gęstości. Materiały tego typu są odporne na działanie wody, wytrzymałe i można je prać w pralce automatycznej.

W przypadku psów, które nie niszczą rzeczy można rozważyć zakup czegoś bardziej delikatnego. W sklepach zoologicznych można na przykład kupić legowiska wykonane ze sztruksu lub zamszu. Ich zaletą jest oryginalny wygląd oraz to, że łatwo się piorą.

Jeśli chodzi o kolor legowiska może być dopasowany do umaszczenia naszego psa. Ma to tę zaletę, że osiadająca sierść nie jest prawie widoczna na materiale.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz