Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Soczewki progresywne to sposób na korekcję takiej wady wzroku, jak starczowzroczność. Szkła kontaktowe wykonane są z delikatnych materiałów, charakteryzujących się dużą przepuszczalnością tlenu, dlatego ich noszenie jest komfortowe i wygodne. Soczewki progresywne dostępne są w wersji miesięcznej lub do jednorazowego użytku. Dobór szkieł kontaktowych powinien odbywać się zawsze w gabinecie okulistycznym.
Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to wada wzroku, która pojawia się naturalnie wraz z wiekiem, najczęściej już około 40. roku życia. Gorsze widzenie spowodowane jest utratą elastyczności mięśni gałki ocznej, co jest wynikiem starzenia się organizmu. Oko z biegiem lat traci zdolność do akomodacji, stąd wzrok pogarsza się i traci się zdolność ostrego widzenia z bliska, a także z daleka. Starczowzroczności nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można ją korygować, do czego służą soczewki progresywne. O tym jak nosić i pielęgnować szkła kontaktowe, można dowiedzieć się ze strony internetowej: mojepierwszesoczewki.pl.
Soczewki kontaktowe progresywne, inaczej multifokalne, przeznaczone są do korekcji prezbiopii. Są komfortowym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą na co dzień nosić tradycyjnych okularów. Soczewki zbudowane są z krzywizn o różnej sile, przez co zapewniają wyraźne widzenie, zarówno z bliska, jak i z daleka. U osób ze starczowzrocznością istotne jest, aby płynnie przenosić wzrok z jednego obiektu na drugi położonego od siebie w różnych odległościach bez uczucia dyskomfortu, co gwarantują soczewki progresywne. Dobór szkieł kontaktowych powinien odbywać się w gabinecie okulistycznym. Specjalista po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego z pacjentem oraz wykonaniu badania wzroku, określi natężenie wady i zaproponuje odpowiednią parę soczewek. Szkła kontaktowe dostępne są do użytku jednorazowego bądź do noszenia przez okres 30 dni.
Soczewki progresywne korygują starczowzroczność i łagodzą nieprzyjemne objawy wady wzroku. Symptomy, które mogą świadczyć, że w narządzie wzroku rozwija się prezbiopia, to np.: szybkie męczenie się oczu podczas czytania czy oglądania telewizji, bóle głowy lub problemy z odczytaniem tekstu napisanego małym drukiem. Osoby ze starczowzrocznością w charakterystyczny sposób przybliżają do twarzy przedmioty, gazety czy książki, aby móc odczytać widniejący na nich drobny napis.
Materiał zewnętrzny
samaprzyjemnosc.pl