Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Coraz częściej nowoczesne technologie starają się wykorzystywać i zużywać jak najmniej energii, urządzenia elektryczne i elektroniczne nieustannie są ulepszane i rozbudowywane, dzięki czemu użytkowanie staje się łatwiejsze i wygodniejsze.
Jednym ze stosunkowo nowoczesnych odkryć technologicznych (z lat 20. XX wieku) jest zastosowanie diod elektroluminescencyjnych LED w oświetleniu domów, ulic i miejsc pracy.
Działanie półprzewodnikowej diody LED oparte jest o emitowanie światła widzialnego, ultrafioletowego i podczerwonego, działanie oparte jest o zjawisko rekombinacji.
Technologia LED w życiu codziennym używana jest nie tylko do oświetlania, ale także do urozmaicenia czy ozdobienia elementów pomieszczeń. Poza samą technologią LED istotnym elementem są oprawy LED.
Taśmy LED używane są często do podświetleń szaf, pojedyncze, małe lampy z zastosowaniem oprawy LED stosuje się często w kuchni czy łazience, a także na schodach w taki sposób, by dobrze oświetlały ich zarys, co może zapobiec upadkowi, a jednocześnie nie oślepiały w nocnym półmroku.
Oświetlenie LED niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Przede wszystkim diody LED są dużo mniejsze od standardowych żarówek, są energooszczędne, co w erze ekologii staje się bardzo istotne, ponadto diody LED dają światło nasycone, a także pozwalają na różnorakie efekty świetlne.
Oprawy LED przemysłowe cechują się przede wszystkim aluminiową obudową, a najczęściej spotykane są w warsztatach i halach. Ponadto tego typu oprawy są pyłoszczelne oraz są odporne, zarówno na niskie, jak i wysokie temperatury. Oprawy LED stosowane są jako oświetlenia ulic, liniowe wypierają tradycyjne i nieekonomiczne oświetlenie świetlówkowe, płaskie, gdzie miejsce jest ograniczone, natomiast downlight można spotkać w biurach oraz sklepach.
Na rynku dostępne są oprawy LED podtynkowe, nadtynkowe, schodowe i podłogowe, meblowe, ale także w postaci dekoracyjnych, biurkowych czy kinkietów.
Oprawy LED w postaci oczek są jednymi z najczęściej wybieranych rodzajów opraw do domów i mieszkań. Producenci oferują pełną gamę kształtów i kolorów, dzięki czemu tego typu oprawy LED można dopasować do wybranych pomieszczeń czy ich stylu. Większość z tego typu opraw jest ruchoma, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie kąta oświetlenia lub miejsca, które ma być oświetlone najintensywniej.
Obok opraw w postaci oczek użytkownicy indywidualni często decydują się na oprawy LED schodowe i podłogowe, których różne kształty i kolorystyka również różnią się między sobą.
Użytkownicy indywidualni często inwestują w oprawy LED do oświetlenia domowych szaf. Na rynku dostępne są oprawy wysięgnikowe i punktowe, ale również w postaci prostych i tanich klipsów.
W domach czy mieszkaniach diody LED stosowane są także do tradycyjnych plafonów, których wybór jest ogromny. Każdy styl i rodzaj pomieszczenia pozwala na swobodny wybór odpowiedniego plafonu, który będzie zastosowany jako oprawa LED o niepozornym wyglądzie i stylu.
Oprawy LED typu downlight cechują się skierowaniem strumienia światła na jeden konkretny punkt lub obiekt, dzięki czemu jest on uwydatniony, a potencjalny kupujący dostrzega więcej zalet danego produktu, co zachęca go do zakupu.
Oprawy w postaci kinkietów mają przede wszystkim niepozorny wygląd i styl, kierunek oświetlanej części pomieszczenia można zmieniać w zależności od potrzeb.
Często oprawy LED stosowane są w ogrodach czy na podjazdach, a także mogą prezentować ruchome obrazy świetlne na ścianach - często stosowane są w okresach świątecznych.
Istotnym również jest materiał wykonania, gdyż oprawy LED mogą być wykonane nie tylko z aluminium, metalu czy stali, ale również ze szkła, gipsu, a nawet ceramiki.
Materiał partnera zewnętrznego
samaprzyjemnosc.pl