Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Krem do twarzy to prosty kosmetyk – wystarczy dobrać odpowiedni pod rodzaj skóry, wklepać i już. Jednak nic nie jest tak proste, jak się może wydawać, i wiele kobiet popełnia kilka błędów, które wpływają na efekty pielęgnacji.
Zadaniem kremu jest pielęgnacja twarzy, zatem ważne jest, aby dobrać go odpowiednio do skóry, a także wiedzieć, jak należy go aplikować na skórę. Ponadto niektóre kremy do twarzy wymagają przechowywania w lodówce (szczególnie te zawierające kolagen), a nie każdy krem nadaje się jako baza pod makijaż. Co warto wiedzieć o pielęgnacji i samych kremach? O tym poniżej.
Linie kosmetyków do pielęgnacji twarzy mają taką zaletę, że wzajemnie się uzupełniają, a przez to – wzmacniają swoje działanie. Wprawdzie jeden kosmetyk i tak jest lepszy niż żaden, ale warto stosować preparaty z jednej serii. Na pewno nie należy stosować tego samego kremu do twarzy na dzień i na noc, ponieważ w nocy skóra wymaga intensywnej regeneracji i odżywienia (zachodzą w niej wtedy procesy naprawcze), a receptura kremu dziennego jest opracowana z myślą o delikatnym nawilżeniu i ochronie przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, zwłaszcza przed promieniowaniem słonecznym. Na szczęście producenci oferują całe serie, które bez problemu skompletujemy zestaw kosmetyczny w każdej drogerii. Sprawdź ofertę kremów do twarzy: https://www.hebe.pl/pielegnacja/kremy-do-twarzy
Jednocześnie warto zmieniać krem na inny po upływie co najmniej dwóch miesięcy. Stosując tylko jeden krem do twarzy, dostarczasz skórze okrojonego zasobu składników aktywnych, z drugiej strony tylko regularne stosowanie kosmetyku zapewnia zauważalne efekty. Dlatego złotą zasadą jest wymiana kosmetyku po pewnym czasie, aby dostarczyć skórze nowych, potrzebnych składników, których wcześniejszy krem nie dostarczał.
Podstawowym pielęgnacyjnym błędem jest stosowanie kremu do twarzy na całej jej powierzchni, włącznie z okolicami oczu. Tymczasem taki krem może nadmiernie skórę obciążać, przez co może spowodować to, czego chce się uniknąć – ulegnie nadmiernemu rozciągnięciu i przyspieszymy w ten sposób powstawanie zmarszczek. Skóra pod oczami jest znacznie delikatniejsza i potrzebuje lżejszej formuły od tej, jaką ma krem do twarzy, a także innych składników aktywnych. Mało tego, kremy do twarzy nie są poddawane testom okulistycznym, zatem mogą działać drażniąco w przypadku dostania się do oka.
Dla skóry pod oczami należy więc wybierać odpowiednie kremy, a jeśli nie mamy akurat żadnego pod ręką, można zastosować krem do twarzy, ale w mniejszej ilości i na zasadzie wklepywania – nie rozsmarowujmy kremu, tylko opuszkami palca wklepmy go w okolice oczu.
Od samego rodzaju kosmetyku ważne jest także to, kiedy go nakładamy. Zazwyczaj kobiety ograniczają się do oczyszczania twarzy, a potem nakładają krem do twarzy. Niedbała i szybka pielęgnacja może jednak nie przynieść żadnych efektów, a nawet pogorszyć stan cery, warto więc wiedzieć o kilku zasadach prawidłowej pielęgnacji, dzięki której działanie kremu będzie zintensyfikowane. Zasady te zostały zaczerpnięte z książki „Sekrety urody Koreanek” i są powszechnie stosowane. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie Azjatki słyną z nieskazitelnie gładkiej i promiennej cery. Okazuje się, że ich sposoby na dbanie o siebie sprawdzają się również u Europejek, zatem warto korzystać z koreańskich dobrych praktyk.
Najważniejsze jest perfekcyjne oczyszczenie skóry przed nałożeniem kremu do twarzy – to sprawi, że krem wniknie w pory i lepiej zadziała. Pierwszym krokiem jest więc demakijaż i/lub usunięcie zanieczyszczeń za pomocą delikatnych środków lub olejków myjących. Następnym krokiem jest oczyszczenie kosmetykiem na bazie wody, ponieważ pierwszy krok miał wyeliminować zabrudzenia na bazie tłuszczów, a drugi pozwoli pozbyć się dodatkowych osadów. Kolejnym krokiem jest peeling, ale spokojnie, go nie trzeba wykonywać codziennie (zalecane jest 2-3 razy w tygodniu), a później tonizacja, która jest bardzo ważna, ponieważ przygotowuje skórę na wchłanianie substancji nawilżających. Przychodzi potem czas na esencje i serum, które mają poprawić ogólny wygląd skóry, a potem – maseczkę, najlepiej na tkaninie. Potem już tylko wklepanie kremu pod oczu, kremu do twarzy i nałożenie filtra przeciwsłonecznego (naturalnym filtrem jest na przykład olej z pestek malin).
Nie wszystkie zabiegi wykonuje się codziennie, ogólnie więc codzienną pielęgnację można sprowadzić do pięciu kroków, a mianowicie: oczyszczanie, tonizacja, odżywienie, nawilżenie i ochrona przeciwsłoneczna.
Krem do twarzy nie powinien być nakładany wprost na twarz, wcześniej należy go rozetrzeć na dłoni, dzięki temu będzie rozgrzany i lepiej się wchłonie. Ponadto krem nakładamy, zaczynając od policzków, potem czoło, a następnie broda. Nie zaleca się rozsmarowywania (przez to rozciągamy skórę, co sprzyja utracie jej elastyczności i powstawaniu zmarszczek), zdecydowanie lepiej jest wklepywać krem w skórę, a jeszcze lepiej – wykonać delikatny masaż.
Masaż powinien być wykonywany w miejscach ruchomych, czyli w okolicach oczu, ust i czoła, ponieważ to są rejony najbardziej narażone na powstawanie zmarszczek mimicznych i bruzd oraz utratę witalności. Ten prosty zabieg pobudzi krążenie, dotleni komórki, a także rozluźni mięśnie twarzy. Ma to wiele korzyści, ponieważ nie tylko ujędrnimy skórę, ale także taki zabieg ma działanie odprężające.
Pielęgnacja może nie przynieść oczekiwanych efektów, jeżeli źle dobierzemy kremy do twarzy. Tak na przykład osoby z wrażliwą cerą powinny unikać kremów z kwasami owocowymi, a z cerą trądzikową – tłustych kremów oraz preparatów z alkoholem, które mogą pogorszyć stan cery. Ważne jest dobranie kosmetyku również pod wymagania skóry, a te zmieniają się z wiekiem (zmieniają się właściwości skóry), dlatego inny krem wybierze dwudziestolatka, a inny – czterdziestolatka. W przypadku kremów sprawa nie jest tak prosta, jak się może wydawać, i warto stosować nasze rady w praktyce, by cieszyć się zdrową i piękną skórą.
Źródła:
Materiał zewnętrzny
samaprzyjemnosc.pl