Redakcja
samaprzyjemnosc.pl
Sporo młodych osób zastanawia się, na jakie studia najbardziej opłaca się iść – zarówno jeśli chodzi o potencjalne wynagrodzenie absolwentów danego kierunku, jak i o perspektywy na rynku pracy pod kątem liczby dostępnych ofert. Czy są kierunki, które zapewniają stabilną pracę i dobre wynagrodzenie niezależnie od sytuacji?
Większość osób raczej nie będzie miało problemu ze wskazaniem kilku kierunków, których ukończenie powinno umożliwić pracę na dobrze płatnym stanowisku. Mowa m.in. o informatyce, ale też finansach i rachunkowości, prawie, logistyce czy kierunkach technicznych. Absolwenci tych kierunków raczej nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia. Teoretycznie np. branża IT zmaga się obecnie z pewnymi trudnościami, jednak warto pamiętać, że nadal potrzebnych jest wielu specjalistów, zwłaszcza tych zajmujących się sztuczną inteligencją, machine learningiem czy cyberbezpieczeństwem. Z kolei absolwenci finansów i rachunkowości zawsze mogą szukać zatrudnienia w bankach, działach finansowych firm, biurach rachunkowych czy szeroko rozumianej księgowości. Prawnicy – w kancelariach i działach prawnych firm (choć wiele zależy też od tego, na jaką specjalizację i ewentualnie aplikację się zdecydują). Logistycy i absolwenci kierunków technicznych nie powinni mieć natomiast problemu ze znalezieniem zatrudnienia w firmach produkcyjnych.
Należy jednak mieć świadomość, że choć pewne kierunki studiów zwiększają szanse na sprawne znalezienie zatrudnienia (i to często za całkiem niezłe wynagrodzenie), o tyle żadnego kierunku studiów nie należy traktować jako pewnej przepustki do pracy na dobrze płatnym stanowisku, zgodnym z dyplomem absolwenta. W dodatku przed podjęciem decyzji o wyborze kierunku studiów warto zadać sobie kilka pytań.
Co, jeśli nie wiem, na jakie studia iść? Osoby, które dopiero stoją przed decyzją o wyborze kierunku studiów, powinny najpierw zadać sobie kilka pytań. Po pierwsze, zastanowić się, jaki kierunek pokrywałby się z predyspozycjami zawodowymi danej osoby. Na przykład ekstrawertycy, uwielbiają, gdy cały czas coś się dzieje, lubią pracować w grupie i wolą pracować koncepcyjnie, mogą mieć problem z odnalezieniem się np. na stanowisku księgowego czy generalnie w branży finansowej; w takim wypadku studiowanie finansów i rachunkowości może nie być najlepszym wyborem, chyba że dana osoba ma na siebie bardzo konkretny pomysł. Podobnie będzie również i w innych sytuacjach, gdy temperament, zdolności i nabyte wcześniej umiejętności niespecjalnie pasują do profilu danego kierunku.
Oprócz predyspozycji zawodowych warto też wziąć pod uwagę własne zainteresowania. Nie oznacza to od razu, że należy całkowicie podporządkować się swoim hobby i wybrać studia tylko ze względu na pasję; im bardziej jednak daną osobę ciekawi konkretny kierunek studiów, tym większa szansa, że łatwiej rozwinie się w danej dziedzinie.
Nie bez znaczenia są także wydatki, jakie wiążą się ze studiowaniem danego kierunku czy to, ile lat trwa nauka – o tym można więcej dowiedzieć się z artykułu „Ile trwają i ile kosztują studia? Licencjackie, magisterskie i podyplomowe” zamieszczonego na stronie Uniwersytetów WSB Merito.
Tym samym przy wyborze kierunku studiów warto wziąć pod uwagę różne czynniki – nie tylko oficjalne raporty i prognozy dla poszczególnych branż, ale też własne możliwości, predyspozycje czy zainteresowania.
Artykuł sponsorowany
samaprzyjemnosc.pl