AZS u dzieci - jak leczyć?

Atopowe Zapalenie Skóry dotyka coraz więcej małych dzieci. Jest to związane przede wszystkim z tym, że coraz częściej ludność cierpi na różne alergie, a jedną z przyczyn AZS są właśnie uwarunkowania genetyczne. W związku z tym pojawia się konieczność jeszcze większego edukowania społeczeństwa w kwestii postępowania z AZS.

AZS - Jakie są objawy alergii skórnej?

Ogólnie pod pojęciem Atopowe Zapalenie Skóry rozumiemy przedłużający się stan zapalny skóry, który objawia się nie tylko wykwitami skórnymi, ale przede wszystkim przesuszeniem naskórka i silnym zaczerwienieniem. Może występować także typowa pokrzywka, bąble z ropą, dość charakterystyczne tzw. polakierowane policzki, łupież i wzmożone swędzenie, które nasila się wtedy, gdy skóra się poci.

Jak postępować, jeśli dziecko ma Atopowe Zapalenie Skóry?

W przypadku maluchów z AZS bardzo ważna jest delikatna pielęgnacja skóry, dlatego powinno się używać tylko specjalnych kosmetyków dla dzieci cierpiących na tę chorobę. Istotne jest również stosowanie łagodnych środków do prania, jak płatki mydlane oraz unikanie wystawiania skóry dziecka na kontakt z chemią.

Warto zauważyć, że opieka nad maluszkami cierpiącymi na AZS nie należy do najłatwiejszych, nie tylko ze względu na konieczność specjalnej pielęgnacji skóry. Ogólnie dzieci z tą chorobą są bardziej wymagające. Ze względu na dyskomfort, jaki im przez prawie cały dzień towarzyszy, bywają bardzo płaczliwe, drażliwe oraz często mają zły humor. Dodatkowo cierpią na problemy ze snem, które są spowodowane przede wszystkim nieprzyjemnym uczuciem pieczenia i swędzenia. A to może przełożyć się także na spowolniony rozwój dziecka, ponieważ maluch nie otrzymuje takiej dawki snu, jakiej potrzebuje.

W opiece nad maluszkami z AZS bardzo ważne jest unikanie wszelkich sytuacji stresowych, ponieważ silniejsze przeżycia dodatkowo nasilają zmiany skórne. Ważne jest zatem to, by dziecko miało silne poczucie bezpieczeństwa, wychowywało się w spokoju, względnej ciszy i miało stały harmonogram dnia.

Więcej informacji na temat tej choroby i innych przypadłości charakterystycznych dla dzieci można znaleźć na stronie www.zdrowemaluchy.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz