Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Z pewnością znasz sposoby zakładania soczewek kontaktowych na oko, ale czy wiesz, jak w prawidłowy sposób dbać o soczewki kontaktowe? Dbałość o nie jest istotna, by zachować zdrowie oka. Oto kilka wskazówek związanych z tym, jak troszczyć się o soczewki kontaktowe.

Stosuj odpowiednie preparaty do soczewek kontaktowych

Do pielęgnacji soczewek kontaktowych powinieneś stosować przeznaczony do tej czynności płyn do soczewek, wskazany przez producenta. Wystrzegaj się używania innych środków, jak woda z kranu czy mineralna. To ostatnie rozwiązanie, to takie, które można stosować wyłącznie w sytuacji awaryjnej, gdy nie mamy możliwości umycia soczewek w sposób prawidłowy. Czasem zdarza się, że wszystkie sklepy są już zamknięte, a Tobie brakuje płynu do soczewek kontaktowych. Jeżeli akurat nie masz pod ręką środka do pielęgnacji soczewek kontaktowych, koniecznie sprawdź w naszym artykule, czym zastąpić płyn do soczewek. Okazuje się, że istnieje kilka substancji, dzięki którym zadbasz o swoje soczewki kontaktowe – pamiętając, że robisz to, gdy nie masz innego wyjścia.

Uważaj na wodę z kranu

Pamiętaj, by do czyszczenia soczewek nie używać wody z kranu. W wodzie z kranu nie należy również ich przechowywać. Taka woda nie jest w odpowiedni sposób oczyszczona przez co do Twoich oczu mogą przedostać się różne zanieczyszczenia, bakterie oraz drobnoustroje. Co więcej, woda może odkształcać szkła hydrożelowe.

Dbaj o pojemnik na soczewki

Jak przechowywać soczewki? Jeśli używasz soczewek wielorazowych, na przykład miesięcznych, to po zdjęciu powinny być umyte i umieszczone w specjalnym pojemniczku. Za każdym razem, gdy wyciągniesz soczewki z pojemnika, w którym znajdowały się wraz z płynem do przechowywania, musisz takie opakowanie dokładnie umyć oraz wysuszyć. W ten sposób masz pewność, że na dnie nie osiadły żadne zanieczyszczenia, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na stan Twojego pojemnika. Następnie, do środka zgodnie ze wskazaniami producenta, należy wlać płyn do soczewek kontaktowych i umieścić je w nim.

Przeanalizuj jakość płynu do dezynfekcji

Nie chodzi tu jedynie o markę produktu, z jakiego korzystasz, ale także o sposób postępowania z płynem. Zrezygnuj z płynu do dezynfekcji, jeżeli minął jego termin przydatności. Pamiętaj także o tym by nie rozcieńczać płynu.

Pamiętaj o zasadach higieny

Zanim zdejmiesz soczewki kontaktowe ze swoich oczu, zatroszcz się o to by Twoje ręce były dokładnie umyte i wysuszone. W ten sposób zyskasz pewność, że nie przeniesiesz do oka drobnoustrojów czy bakterii, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje oczy, prowadząc np. do wystąpienia zakażeń czy infekcji.

Przestrzegaj terminów ważności

Ta zasada dotyczy nie tylko soczewek kontaktowych, ale też płynów do dezynfekcji. Jeżeli termin wskazany przez producenta minął, wyrzuć produkt bez większych sentymentów. Soczewki kontaktowe, które są użytkowane po terminie mogą negatywnie wpływać na Twoje oczy.

Przechowuj soczewki kontaktowe zgodnie z umieszczonymi tam wskazówkami. Warto dbać o wdrożenie tych zasad pielęgnacyjnych. W ten sposób dbasz nie tylko o soczewki kontaktowe, ale o swoje oczy, które będą mieć kontakt z takim produktem.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz