Kilka wskazówek, jak upiec smaczny biszkopt

Udany biszkopt to podstawa do przygotowania smacznego i pięknie wyglądającego toru. Bez niego nie mogą się odbyć żadne urodziny. Co jednak zrobić, gdy nie jesteś wytrawnym kucharzem, a biszkopt pomimo wielu prób nie wychodzi? Wielu odpowie – zamówić tort w cukierni. Ja powiem – wykorzystać znane i sprawdzone sposoby, które już dawno temu stosowały nasze mamy, babcie i prababcie.

Choć początkowo upieczenie biszkoptu może wydawać się trudnym zadaniem, kiedy nabierzesz już nieco wprawy w sztuce kulinarnej, okaże się, że to bułka z masłem. Z pieczeniem biszkoptu jest jak z jazdą na rowerze, kiedy już raz „załapiesz”, jak to się robi, będzie ci wychodziło za każdym razem.

Przepis na smaczny i puszysty biszkopt

Istnieje bardzo wiele przepisów na biszkopt. Każdy kucharz może mieć swój sprawdzony i nieco zmodyfikowany. Jeśli dysponujesz takim przepisem i jesteś pewna, że tort będzie udany, śmiało go użyj. Jeśli nie, możesz skorzystać z tego, który podaję poniżej. Za co go lubię? Przede wszystkim za to, że dodajemy do niego tylko naturalne składniki, bez proszku do pieczenia oraz zawsze wychodzi smaczny i puszysty. Pracy przy nim jest niewiele, a efekt bardzo zadowalający.

Składniki na biszkopt:

  1. 3/4 szklanki cukru,
  2. 3/4 szklanki mąki pszennej,
  3. 1/4 szklanka mąki ziemniaczanej,
  4. 5 jajek.

Sposób przygotowania:

  1. Białka jaj oddziel od żółtek i ubij na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodaj cukier. Następnie, nadal ubijając, dodaj po kolei żółtka.
  2. Zmieszaj ze sobą mąki, przesiej, a następnie delikatnie wmieszaj do ciasta. Możesz zrobić to łyżką albo za pomocą miksera, na jego najniższych obrotach.
  3. Do pieczenia wykorzystaj tortownicę o średnicy 22 cm. Jeśli jeszcze jej nie posiadasz, możesz zajrzeć na stronę akcesoria do kuchni DoGotowania.pl. Dno formy wyłóż papierem do pieczenia, ścianki pozostaw wolne. Tortownica nie wymaga smarowania tłuszczem.
  4. Biszkopt piecz w temperaturze 160 – 170ºC przez ok. 30 – 40 minut, a jeśli zajdzie taka potrzeba nawet dłużej. To, czy biszkopt jest dobrze upieczony, sprawdzisz za pomocą testu suchego patyczka.
  5. A teraz najważniejsze! Gotowy gorący biszkopt upuść z wysokości ok. 60 cm. Następnie z powrotem wstaw go do lekko uchylonego piernika i pozostaw tam do ostygnięcia.
  6. Wyciągając biszkopt z tortownicy, delikatnie oddziel go od jej boków przy pomocy noża.

Zasady i sprawdzone triki

Upieczenie udanego biszkoptu wcale nie wymaga dodatku proszku do pieczenia. Jeśli zastosujesz się do podanych niżej wskazówek, z mąki, cukru i jajek wyczarujesz smaczny i puszysty wypiek.

  1. Do pieczenia biszkoptu zawsze używaj świeżych produktów.
  2. Puszystości nadaje wypiekom dobrze ubita piana. Aby taka była, do białek jaj możesz dodać szczyptę soli. Pianę zawsze ubijaj w czystej misce i pamiętaj o dokładnym oddzieleniu żółtek od białek. Nawet odrobina żółtka może uniemożliwić ubicie puszystej piany.
  3. Mąkę przesiej i dodawaj stopniowo mieszając delikatnie łyżką lub mikserem na najniższych obrotach.
  4. Ciasto zawsze mieszaj w jedną stronę. Niektórzy twierdzą, że ten zwyczaj bierze się z wierzeń ludowych i przesądów; inni, że chodzi o to, by pęcherzyki powietrza układały się w jedną stronę i nie były rozbijane przy zmianie kierunku ucierania; a jeszcze inni, że powyższa zasada ma swoje uzasadnienie w kształcie glutenu w mące, który ma formę włókien – mieszanie w jedną stronę rozciąga włókna i powoduje napowietrzanie ciasta, w dwie ich rozrywanie i w efekcie opadanie biszkoptu.
  5. Piekarnik nagrzej jeszcze przed przygotowaniem ciasta, tak by móc je do niego włożyć zaraz po połączeniu składników.
  6. Nigdy nie smaruj i nie wykładaj papierem do pieczenia boków tortownicy. Dzięki temu rosnący biszkopt przyklei się do nich i nie opadnie.
  7. W trakcie pieczenia staraj się nie otwierać zbyt często piekarnika.
  8. Po upieczeniu gorący biszkopt wyjmij z piekarnika i upuść z wysokości ok. 60 cm. Dla wielu ten punkt może wydawać się dziwnym przesądem, ale, jak twierdzą wtajemniczeni, zapobiega on opadaniu ciasta, dzięki temu, że szybko pozbywamy się z niego pęcherzyków powietrza.

Być może niektóre z powyższych zasad mogą wydawać się dziwne, jednak sama je sprawdziłam i gwarantuję, że zastosowanie się do nich zaowocuje pięknym i smacznym biszkoptem w twojej kuchni.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz