„Te dni" podczas wakacji

Lato to czas w którym chętnie wyjeżdżamy na wycieczki, poznajemy nowe miejsca i nowych ludzi. Chcemy czuć się dobrze i komfortowo, aby w 100% korzystać z wymarzonego wypoczynku. Zdarza się, że na termin naszego wyjazdu, przypada także termin miesiączki. Co wtedy? Jak radzić sobie z okresem na wakacjach? Czy trzeba rezygnować z aktywności w ,,te dni”?

Po pierwsze - apteczka

Menstruacja jest procesem fizjologicznym i niestety dość często wiąże się z różnymi dolegliwościami jak np. ból. Na szczęście istnieją na rynku leki skuteczne i szybko przynoszące ulgę. Nowoczesnym lekiem, należącym do grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), jest deksketoprofen w postaci tabletek powlekanych lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Deksketoprofen to skuteczny lek przeciwbólowy, który zaczyna działać szybko. Dodatkowo nie zawiera laktozy i można przyjmować go na pusty żołądek. Niezwykle istotne jest także to, że jego działanie nie ograniczania się tylko do działania przeciwbólowego w okolicy podbrzusza, lecz przynosi on ulgę w innych dolegliwościach jak np. ból krzyża czy ból głowy.

Po drugie - higiena

Przebywanie w wysokiej temperaturze sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, a tym samym predysponuje do infekcji. Noszenie mokrego kostiumu kąpielowego, zajadanie się słodkościami i korzystanie z publicznych toalet nie polepsza sytuacji. Dlatego na wakacjach trzeba szczególnie dbać o higienę i myć okolice intymne minimum raz dziennie (choć często wskazane jest częstsze mycie, np. po przyjściu z długiej wędrówki). Nie potrzeba do tego specjalnych żeli. Wystarczy ciepła woda i ewentualnie odrobina delikatnego mydła czy żelu pod prysznic, jakiego używamy do reszty ciała. Starajmy się nie polegać na chusteczkach do higieny intymnej. Traktujmy je jak opcję awaryjną, a nie jak zamiennik prysznica. Środki higieniczne należy zmieniać tak często, jak to potrzebne i nie rzadziej niż raz na 6-8 godzin. Przed założeniem nowej podpaski, tamponu bądź kubeczka menstruacyjnego, należy dokładnie umyć ręce. Aby skóra miała możliwie dobry dostęp powietrza, warto nosić bawełnianą bieliznę i luźne ubrania.

A co z aktywnością fizyczną?

Miesiączka sama w sobie nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu. Wysiłek o małej intensywności jest wręcz wskazany w łagodzeniu bólu. Nie należy się jednak na siłę przemęczać. Menstruacja dla wielu kobiet jest przyczyną gorszego samopoczucia. Gdy dodamy do tego zmęczenie i odwodnienie związane z intensywnym treningiem, sytuacja może stać się niebezpieczna. Dlatego długość i intensywność ćwiczeń należy dopasować do własnych możliwości.

Czy da się ,,przełożyć” miesiączkę?

Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne umożliwiają przesunięcie terminu miesiączki. Standardowo przyjmuje się je w schemacie 21 dni z tabletką + 7 dni bez tabletki (lub z tabletką placebo). Wówczas krwawienie występuje w przerwie między kolejnymi opakowaniami. Przyjmując kolejno dwa opakowania bez 7-dniowej przerwy, można ,,przesunąć” krwawienie. Takie rozwiązanie zarezerwowane jest zwykle dla kobiet, które bardzo źle funkcjonują podczas miesiączki, a okres przypada im na czas ważnych egzaminów, ślubu czy wyjazdu. Nigdy nie należy podejmować decyzji o zmianie schematu przyjmowania tabletek samemu. Najlepiej zgłosić się do ginekologa nawet 2 miesiące przed planowanym urlopem i w razie potrzeby na spokojnie wdrożyć terapię.

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz