Brzuch jak balon – jak skutecznie walczyć ze wzdętym brzuchem?

Rano wszystko wygląda pięknie – płaski brzuch kusi swoim atrakcyjnym wyglądem, wprawiając Cię we wspaniały humor. Niemniej jednak wystarczy kilka godzin lub nieprawidłowo dobrany posiłek i cały czar pryska – brzuch pęcznieje, stając się jednym wielkim balonem. Czy to zjawisko również Cię dotyczy? Poznaj sprawdzone sposoby na to, jak skutecznie walczyć ze wzdętym brzuchem!  

Gromadzenie się wody w organizmie – jak temu przeciwdziałać?

Gromadzenie się wody w organizmie to bardzo popularna przyczyna wzdętego brzucha, zazwyczaj występująca  u kobiet, przed i w trakcie miesiączki oraz podczas stosowania antykoncepcji. Jak w takim razie przeciwdziałać nadmiernemu gromadzeniu się wody? Otóż odpowiedź jest jedna, dość paradoksalna – poprzez odpowiednie nawadnianie organizmu. Jeśli rozpoczniesz kurację, polegającą na znacznym ograniczeniu picia wody, to wiedz, że działasz na swoją niekorzyść. Niegazowaną wodę mineralną pijemy często, małymi łyczkami. Jeśli chcesz urozmaicić sobie jej smak – dodaj do niej plasterek cytryny oraz liść świeżej mięty. Ponadto ogranicz spożywanie soli – ta jest zdecydowaną zwolenniczką gromadzenia się wody w organizmie.

Prowadź dziennik żywieniowy

Zanim poddasz się i rozpoczniesz krucjatę w kierunku stosowania restrykcyjnych głodówek, pozwól sobie na wprowadzenie metody prób i błędów, czyli dziennika żywieniowego. Samodzielnie przyrządzaj pyszne potrawy, których proces przygotowania chętnie wesprze sklep internetowy z wyposażeniem kuchni – dogotowania.pl. Warto, abyś eksperymentował z poszczególnymi produktami oraz jadł zróżnicowane dania. Może okazać się tak, że wzdęcie brzucha pojawia się po spożyciu konkretnych artykułów. Dzięki prowadzeniu dziennika żywieniowego jesteś w stanie odkryć, co sprawia, iż Twój brzuch wygląda jak balon.

 Ponadto, istnieje katalog produktów zakazanych, które zawsze powodują wzdęcie brzucha to m.in. fast food’y – hamburgery, pizza, hot dogi, gazowane napoje oraz przekąski typu chipsy czy słone paluszki.

Zaprzyjaźnij się z ziołowymi herbatami oraz kiszonkami

Herbaty ziołowe to kolejny zwolennik, pragnący zadbać o Twój wzdęty brzuch. O ile samo picie mięty może podrażnić żołądek, o tyle odpowiednia kompozycja złożona z kopru włoskiego, kminku i anyżu zwalcza nie tylko wzdęcia, ale również działa kojąco na ból brzucha.

Jeśli masz wzdęty brzuch, możesz mieć także problem z mikroflorą jelit. To dość powszechne zjawisko, występujące najczęściej po antybiotykoterapii lub w trakcie stosowania źle dobranej diety. W związku z tym warto do swojego jadłospisu wprowadzić kiszonki – te będące naturalnymi priobiotykami, wspomogą ubogą mikroflorę w procesie regeneracji.

Warto dodać, iż wzdęty brzuch jest kwestią czysto indywidualną. Wyglądający, jak balon może być wynikiem stresującej sytuacji, a nawet oznaką poważnej choroby. Jeśli powyższe rady  nie przyniosą oczekiwanych skutków, warto skonsultować swój problem podczas wizyty lekarskiej.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

samaprzyjemnosc.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz